Vyhledat ukryté výbušné prostředky – to je hlavní úkol týmu pokročilého pátrání

pátrání v technických prostorech vagonů
  • 18.1.2024
  • Zuzana Králová

Tým pokročilého pátrání roty EOD 152. ženijního praporu v těchto dnech úspěšně uzavírá první část svého výcvikového programu pro tento rok. Taktické postupy a funkčnost svého vybavení si ověřil při bezpečnostních prohlídkách železničních vozů mezinárodní vlakové soupravy v minulých týdnech. Tato jedinečná příležitost mohla být využita díky vstřícné spolupráci Odboru bezpečnosti Úseku generálního ředitele Generálního ředitelství Českých drah.
Pokročilé pátrání, v aliančním standardu známé pod označením Advanced Search, patří mezi unikátní schopnosti ženijního vojska. Jednotky tohoto typu jsou určeny k vyhledávání výbušných prostředků, zbraní, zakázaných látek, kontrabandu a ukrytých osob ve všech typech terénu a prostředí, včetně výšek, stísněných prostor a vysoce rizikových oblastí. Mezi jejich specializace patří prohledávání budov, ploch a cest, ale také osob a všech typů dopravních prostředků.
„Kromě zmíněných cílů vojenského pátrání patří mezi oblasti využití této moderní armádní schopnosti dle aliančního standardu také zajištění bezpečnosti kritické infrastruktury státu,“ upřesnil zaměření specialistů roty EOD velitel týmu nadporučík Ondřej Kasika.
Projekt výstavby schopnosti pokročilého pátrání byl u 15. ženijního pluku odstartován v prosinci loňského roku. V březnu 2023 zahájil tým pokročilého pátrání první výcvikovou fázi záměru dosažení plné operační schopnosti zaměřenou na standardní spojenecké taktické postupy a použití speciálního vybavení.
„Celý výcvik směřuje k výstavbě unikátní národní schopnosti, díky které mohou bezpečnostní sbory a ozbrojené síly členských zemí NATO v krizových situacích čelit nečekaným hrozbám maximálně efektivně a s nejvyšší dosažitelnou mírou zajištění vnitřní bezpečnosti,“ zhodnotil využití Týmu pokročilého pátrání v mezinárodním měřítku kapitán Ondřej Tichý z Centra technické a informační podpory, které za koordinaci výstavby schopnosti pokročilého pátrání u 15 ženijního pluku odpovídá.
Vyvrcholením letošní přípravy této nové schopnosti bude mezinárodní cvičení Bison Counter ´23, které se uskuteční pod záštitou Evropské obranné agentury během letošního listopadu ve Španělsku.
Český Advanced Search Team je společně s českými skupinami EOD (Explosive Ordnance Disposal) a WIT (Weapon Intelligence Team) jádrem jednotky, která bude na této prestižní akci reprezentovat schopnosti ženijního vojska AČR v oblasti vojenského pátrání a boje proti improvizovaným výbušným zařízením.
 

Fotogalerie