Předsedkyně parlamentu Lotyšska ocenila přítomnost pontonové jednotky v její zemi

dsc_0209.jpg
  • 1.4.2022
  • Zuzana Králová

Předsedkyně Parlamentu Lotyšska Ināra MŪRNIECE a Velvyslankyně Lotyšské republiky Gunta PASTORE navštívily společně s delegací vodní cvičiště 15. ženijního pluku v Litoměřicích. Seznámily se s výcvikem 9. úkolového uskupení eFP (enhanced forward presence), které se v červenci chystá vystřídat své kolegy na základně Adazi v Lotyšsku.

Hosté se nejprve seznámili s hlavními úkoly 15. ženijního pluku a zároveň i s konkrétními úkoly, které pontonová četa plní přímo v zahraniční operaci. „ Do Lotyšska jsme minulý rok přivezli techniku, která v úkolovém uskupení byla použita vůbec poprvé. I proto se s ní prakticky seznamovaly všechny ostatní jednotky,“ upřesnil zapojení pontonů do výcviku na základně Adazi velitel 7. úkolového uskupení kapitán Josef Kurfiřt.

Předsedkyně parlamentu Ināra MŪRNIECE především ocenila jednoduchost a efektivitu ženijní techniky. Překvapila jí rychlost, za kterou jsou vojáci schopni postavit přívozové soulodí. „ Pokud je jednotka dobře secvičená, neměla by mít problém všechno zvládnout do 30 minut. Doufám, že na konci naší přípravy před odjezdem do Lotyšska ten čas ještě o něco zkrátíme,“ konstatoval velitel 9. úkolového uskupení kapitán Jan Rejmont.

Ženisté si pro návštěvu na závěr připravili i netradiční zážitek - plavbu na přívozovém soulodí po řece Labi. „Jsem opravdu nadšená, že je česká pontonová jednotka součástí úkolového uskupení v naší zemi. Zvláště v současné době, kdy je potřeba posilovat obranu státu a být na všechno připraven,“ řekla na závěr návštěvy předsedkyně parlamentu.

Lotyšská delegace se přijela podívat na vodní cvičiště v Litoměřicích v rámci nabitého programu třídenní návštěvy České republiky. Podtextem celé akce je výročí 100. let od uznání Lotyšska ze strany tehdejšího Československa.

Fotogalerie