Poprvé v zahraniční operaci - minové vrhače ženistů míří do Lotyšska

1.jpg
  • 22.11.2022
  • Zuzana Králová

Minové vrhače 15. ženijního pluku poprvé zamíří za hranice. V Lotyšsku vystřídají pontovou soupravu, která se vrací zpátky do České republiky. 1. úkolové uskupení AČR MN BG v podobě ženijního zatarasovacího odřadu minulý týden úspěšně zvládlo certifikační cvičení a je připravené na začátku roku zahájit svoji misi.

Minový vrhač MV-3 je jediný prostředek v armádě České republiky určený ke zřizování protitankových minových polí na dálku. Ve své výzbroji ho má jen 15. ženijní pluk. Nejčastěji se používá k zatarasení určitého taktického místa, např. páteřní komunikace nebo křižovatky. V tomto případě má za úkol nepřítele odklonit nebo přinejmenším zpomalit jeho postup. „Tato schopnost je v armádách NATO ojedinělá.  Spousta koaličních partnerů je zvědavá, s čím přijedeme. Možná budou překvapeni, jak je to jednoduchý systém a přesto jakou práci dokáže udělat,“ upřesnil současnou roli minových vrhačů velitel 1. úkolového uskupení kapitán Jan Kuthan.

Minový vrhač může během několika málo minut zaminovat oblast ve vzdálenost od 500 m až do 3 km. „ Střílet mohou buď z terénu, nebo z ložné plochy Tatry 810. Skládá se ze 3 raketnic a váha nabitého minového vrhače je 199 kg,“ prozradil jen nepatrný zlomek technických dat rotný P.P., který MV-3 obsluhuje.

Certifikační cvičení 1. ÚU AČR MN BG Lotyšsko se odehrálo ve vojenském újezdu Březina. Podobně jako s pontonovou jednotkou se zaměřilo nejen na samotný bojový výcvik, ale i na situace pramenící ze života na základně. „Byly tam scénáře, které se opravdu můžou stát. Např. různé návštěvy politiků, vojenských představitelů nebo různé rozhovory pro média a sdělovací prostředky včetně televize,“ popsal jednu z mnoha nasimulovaných situací řídící odborného taktického cvičení podplukovník Martin Štencl. Kromě toho si vojáci vyzkoušeli reakci při závadě na vozidle nebo dopravní nehodě: „Tady jsme využili i příslušníky vojenské policie, kteří jsou také v sestavě anebo zdravotní zabezpečení,“ dodal podplukovník Štencl.

Hlavní gró celého cvičení bylo ale v plnění bojových úkolů: „ Obdrželi jsme rozkaz, abychom rozmístili naší jednotku mimo boj, zamaskovali se a nakonec přehradili určitý směr zřízením minového pole pomocí MV-3,“ přiblížil jednu z hlavních částí celého certifikačního cvičení rotný P.P.  Právě tuto schopnost chce velitel úkolového uskupení kapitán Kuthan potažmo armáda České republiky nabídnout našim zahraničním spojencům. „ Naším hlavním úkolem v zahraničí je informovat koaliční partnery, jak se tento systém má správně používat, jaké to má přínosy a co všechno může MV-3 vševojskovým velitelům nabídnout. Oni pak mohou v plánování boje s touto schopností dále počítat a využívat.“

61 vojáků složených především z příslušníků 153. ženijního praporu a dalších 15 útvarů armády ČR nakonec splnilo podmínky certifikace, především časové normy pro použití tohoto prostředku. Do podřízenosti velitelství pro operace se ženijní zatarasovací odřad předá na začátku ledna 2023. Ve stejnou dobu začne také společná příprava 2. úkolového uskupení, které své kolegy vystřídá v polovině roku.

 

 

 

Fotogalerie