POKOS je podle učitelů potřeba víc, než kdy jindy

hlavnim_lakadlem_navstevy_zenistu_byli_jejich_roboti_.jpg
  • 14.3.2022
  • Zuzana Králová

Poskytnout první pomoc, vyzkoušet si protichemický oblek nebo si zajezdit s robotem měli možnost žáci základních škol na jihu Čech v rámci Přípravy občanů k obraně státu (POKOS). Základní školu na Dobré Vodě u Českých Budějovic a v Nových Hradech navštívili vojáci 15. ženijního pluku. Projekt Ministerstva obrany podle učitelů v těchto dnech nabývá na svém významu.

V rámci projektu POKOS se žáci i veřejnost dozví, že občanství s sebou nese i určité povinnosti „ Děti získají základní informace o principech obrany státu, úloze ozbrojených sil při řešení krizových situací a také o výhodách členství v mezinárodních operacích,“ vysvětluje hlavní body projektová manažerka Ministerstva obrany Daniela Hölzelová. Zároveň dodává, že se děti seznámily i s tím, jak armáda spolupracuje v mimořádných situacích. Např. při onemocnění COVID 19, kdy vojáci pomáhali jak v nemocnicích, v očkovacích centrech, domovech pro seniory nebo při likvidaci následků tornáda na Moravě.

Jaký je život u konkrétních jednotek měli za úkol představit vojáci 15. ženijního pluku. Žáci z jižních Čech už ví, co znamená slovo ženista a co je jeho hlavním úkolem. V rámci zdravotní přípravy si mohli vyzkoušet kardiopulmonální resuscitaci, obléknout protichemický oblek nebo ochranou masku u chemiků.

Jak vypadá nástražný výbušný systém nebo robot vysvětlili pyrotechnici, specialisté EOD. „ Děti to berou jako zábavu, ale i v rámci toho se něco naučí. Podle mě se branná výchova musí do škol vrátit, zvláště vzhledem k tomu, co se v posledních dnech děje,“ říká Lenka Scheinpflugová – ředitelka ZŠ a MŠ Dobrá voda u Českých Budějovic. To potvrzuje i učitelka ze Základní školy v Nových Hradech Kateřina Marešová. „V posledních dvou letech je těch akcí méně, takže jsme za cokoliv vděční. Navíc při současné situaci je pro naše děti velmi přínosné, aby se dozvěděli více o naší armádě a o celkové situaci. Zatím, co jsem s nimi mluvila, tak byly z této akce nadšené.“ Paní učitelka Marešová se navíc v současné době zajímá i o vstup do Aktivních záloh. „ Láká mě na tom, že kdyby nastala nějaká krizová situace, tak by člověk věděl, jak má reagovat a mohl by lépe pomoci.“

Projekt, který funguje už od roku 2014, zpomalil v minulých dvou letech COVID 19. „Věřím, že v letošním roce už podobné omezení nenastane a my opět zavítáme na školy, které o náš program projevily zájem,“ dodala Hölzelová.

Více informací o projektu a možnostech se do něj zapojit je na webových stránkách www.pokosarmy.cz.

Fotogalerie