Po dvou letech zase na vodě

img_20211020_084841.jpg
  • 11.11.2021
  • Zuzana Králová

Aktivní záloha pontonové roty se po dlouhé Covidové pauze opět dostala na vodu. Na konci října si osvěžila práci s pontony přímo na Vodním cvičišti v Litoměřicích.

„Všichni jsme byli nadšení, že jsme zase v procesu. Naposledy jsme se ke své odbornosti dostali před dvěma roky. Proto nám i chvíli trvalo, než jsme se zase zajeli,“ popsal zážitky z posledního cvičení na řece Labi velitel pontonové roty Aktivní zálohy 152. ženijního pluku kapitán Oldřich Kodeda.

Protože nemohli používat čluny, zaměřili se ženisté v záloze na samotné základy práce s pontony. „Je to hlavně o drilu a síle. Musíme všechno pořád opakovat dokola, abychom si zažili naučené postupy,“ popsal činnost při cvičení desátník Tomáš Kolařík.

Fyzická síla je při práci nezbytná. Jenom montážní tyč váží 8 kilo a kotva zase 30. „Není to nic lehkého, ale s tím se musí počítat. Nikdo z nás nejede na cvičení, aby odpočíval. Právě naopak,“ doplnil Kolařík.

Pontonová rota aktivní zálohy je jediná v České republice. V současné době má více jak 30 příslušníků a stále se rozrůstá. „Pořád ale hledáme nové tváře. U nás je celá řada pozic stále neobsazena,“ dodal kapitán Kodeda. 15. ženijní pluk nabízí volná místa jak u aktivní zálohy pontonové roty, tak i záchranných rot.

 

Fotogalerie