Pietní akt uctil památku válečných veteránů

dsc_0097.jpg
  • 16.11.2022
  • Zuzana Králová

Pietní akt u příležitosti Dne válečných veteránů se uskutečnil 11. listopadu v 11 hodin v Bechyni. Ženisté z místní vojenské posádky a občané města přišli uctít památku především obětí 1. i 2. světové války.

Den válečných veteránů se slaví se zejména v západní Evropě, v USA a v zemích Commonwealthu jako Den památky, Den příměří, nebo Den veteránů. Od roku 2004 se tento významný den připomíná i v České republice. „ Nesmíme na následky válek zapomenout. Jen tak si uvědomíme, jak je mír důležitý,“ poznamenal starosta města Bechyně Štěpán Ondřich.

Během pietního aktu položili věnce či kytice k památníku obětem 1. světové války zástupci armády České republiky, Městského úřadu Bechyně, Klubu vojenských důchodců Bechyně a dalších.

Ve svém proslovu velitel 15. ženijního pluku plukovník Martin Kavalír nezapomněl poukázat na hrdinství našich předků, ale zároveň i na současnou roli novodobých veteránů: „Sám jsem prošel misemi na Balkáně, ať už v Bosně a Hercegovině nebo později v Kosovu. Každá z těchto misí mně utvrdila, jak je důležité, že tam jsem já i ostatní kolegové-vojáci, neboť byť daleko od domova, bránili jsme hodnoty, na kterých nám záleží„

Kaplan 15. ženijního pluku kapitán Tomáš Harastej na závěr přednesl modlitbu za padlé. „Myslíme na všechny, kteří svůj život obětovali při obraně života a svobody druhých lidí.“

Na veterány se ve světě vzpomíná v den, kdy v roce 1918 byl slavnostně oznámen konec první světové války. Odhadem si vyžádala více jak 10 milionů obětí, druhá světová válka pak 6krát tolik. Veteránů z druhé světové války žije v České republice něco přes 120, novodobých více jak 16 000. 

 

 

Fotogalerie