Odloučení je náročné, výborný kolektiv ale pomáhá. Jak vypadají poslední týdny na misi v Lotyšsku

01_verboom_3.jpg
  • 23.12.2022
  • Zuzana Králová

Čeští ženisté se blíží do finále svého působení v operaci v Lotyšsku. Jaké úkoly plnila posílená pontonová četa 9. úkolového uskupení v listopadu a jak se její vojáci těší domů?

VERBOOM 3

Od 6. do 11. listopadu se vojáci zúčastnili cvičení s názvem VERBOOM 3 a to společně s koaličními armádami, které v Pobaltí působí. Společně s vojáky z Německa, Holandska, Norska a Británie se zaměřili na sdílení informací a postupů při plnění úkolů ženijní podpory. “Vojáci měli například vytvořit stromové záseky pomocí výbušnin, vystavět úkryty, urban breaching (násilné vstupy do objektu, a to buď mechanicky, nebo za pomocí výbušnin), překonávat zátarasy jak ručně, mechanicky tak i za pomocí výbušnin. Dále zřizovali nevýbušné zátarasy. V rámci teorie prošli i zřizování výbušných zátarasů a výrobu konvenčních i nekonvenčních trhavin,” přiblížil náplň cvičení nadporučík J. D., který zastává funkci styčného důstojníka centra ženijní podpory eFP BG.

Kurz lékařské pomoci

V polovině listopadu se pak tři vojáci pontonové čety zúčastnili dvoutýdenního kurzu s názvem TCCC (TACTICAL COMBAT CASUALTY CARE - Neodkladná zdravotní péče v bojových podmínkách). Zaměřili se na prvotní předlékařskou  pomoc při bojové činnosti.  V průběhu cvičení si Češi sjednotili postup za mezinárodní účasti, pod kanadským velením zdravotníků. Během obou týdnů mohli všichni účastníci prověřit své dosud nabyté dovednosti, zdokonalovat je a získat i nové zkušenosti. Od počátku výcviku se vrhli na péči pod palbou ( CUF – Care Under Fire ), na kterou navázalo ošetřování mimo boj (TFC – Tactical Field Care) a nakonec si všichni procvičili odsun raněného (TEC – Tactical Evacuation Care).

Kurz zahrnoval několik scénářů, reálných situací, jako například výbuch IED (improvizované výbušné zařízení) v budově, dělostřelecký přepad, autonehodu či nástřel patroly. Vrcholem kurzu pak bylo ošetření a odsun raněných při hromadném neštěstí. Ačkoliv byl kladen největší důraz na správný postup při ošetření zraněného, neméně důležitá byla komunikace v anglickém jazyce mezi ošetřujícím, raněným a zdravotnickým personálem. Pro české vojáky to nebyl žádný problém a těm, kteří nemají dostatečnou jazykovou vybaveností, instruktoři ukázali, jak se dorozumět mezi ostatními i beze slov.

Závěr měsíce byl znovu ve znamení přeprav. Vojáci posílené pontonové čety naposledy předvedli svoji schopnost poskytování ženijní podpory při překonávání vodní překážky, kde přepravovali vozidla lotyšské národní gardy. Tím deklarovali schopnost spolupráce s HOST NATION. Četa přepravila 12 kusů techniky na vzdálenost 1,5 km ve dvou kolobězích po šesti kusech na soulodí o hmotnosti 100 tun. Jeden koloběh jim trval cca hodinu. Mezi přepravovanou technikou byl například ZIL 131, SCANIA P93 MK, BV 206, MB UNIMOG 416.

Dobré jméno Česku i při mezinárodních soutěžích

Na závěr měsíce se pak konala soutěž CLS (Combat Life Saver). Jde o zdravotnický kurz, aby voják byl schopen provést první předlékařskou pomoc přímo v bojových podmínkách. (život zachraňující pomoc přímo na  bojišti). Kromě českého týmu se ho zúčastnily týmy ze Slovenska, Polska, Kanady, Itálie, Španělska, Dánska. Družstva byla čtyřčlenná a bylo jich v soutěži 17. Soutěžící museli například zajistit prostor incidentu, vyprostit zraněného z hořícího vozidla a odtáhnout ho do skrytu, kde provedli zástavu masivního krvácení. Poté ho přemístili do bezpečného prostoru, kde mohli provést ošetření mimo boj. Součástí bylo i hlášení o transportování raněného z bojiště a následná doprava na místo vyzvednutí raněného. Veškerá činnost se odehrála pod taktickým námětem. Český tým jako jediný splnil všechny úkoly bez zaváhání a v požadovaném čase a  soutěž nakonec vyhrál.

Náročné odloučení

Vojáci přijeli do Lotyšska v červenci, jejich návrat je naplánovaný v polovině ledna. Mise tak celkem potrvá necelých 200 dní. „Odloučení je pro mě poměrně náročné, hlavně protože mám dvě malé děti. S rodinou jsem téměř v každodenním telefonním kontaktu. Stesk po rodině mi ale pomáhá zahnat výborný kolektiv a neustálé pracovní nasazení, jsme k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu,” řekla zdravotnice D. B.

Po ukončení posledního výcviku je před jednotku postaven neméně důležitý úkol celého zahraničního působení a to příprava techniky a materiálu na strategickou přepravu zpět do České republiky. Součástí přípravy bude údržba techniky, materiálu a zbraní, jejich příprava na vagónování a strategickou přepravu.

autor: TID 9. ÚU eFP Lotyšsko

 

Fotogalerie