Nový rentgenový systém rozezná více jak 16 tisíců odstínů šedi a vydrží zátěž až 200 kg

nové rentgenové systémy NOVO
  • 10.6.2024
  • Zuzana Králová

Větší výdrží baterií, moderním a uživatelsky přátelským softwarem, lepším bezdrátovým dosahem, dotykovým displejem, malou i velkou variantou systému a spoustou dalších výhod se mohou pochlubit nové rentgenové systémy NOVO. 15. ženijní pluk jich nedávno obdržel celkem 14. Mají nahradit dosud využívané rentgeny. 

Rentgeny patří mezi základní nástroj jednotek EOD (Explosive Ordnance Disposal – vojenské mezinárodní označení pyrotechnických týmů). Jsou to nedestruktivní prohlížecí systémy, které slouží především k ověřování podezřelých předmětů. „Díky rentgenům zjistíme, jestli třeba v opuštěném kufru na letišti není nastražené nějaké výbušné zařízení. Pokud tam nějaká hrozba je, tak se díky elektromagnetickému vlnění můžeme podívat, jak je systém postaven, jestli tam u toho např. není nějaká podezřelá tekutina, která by hrozila chemickým nebo biologickým zamořením, což už je práce pro CBRN (Chemical, biological, radiological, and nuclear) EOD specialisty,“ objasnil konkrétní využití rentgenů v praxi velitel roty EOD kapitán Radek Michalka.

Rentgeny se mohou využít i k prosvěcování známé konvenční munice. Získané informace následně využívají pyrotechnici k vytváření postupů při jejich konečnému zneškodňování. „Munice se také hodně kontrolovala v zahraničních operacích. Např. v Afghánistánu místní lidé, tedy „zdroje“, pod rouškou noci a v různých maskách tajně přinášeli munici a komponenty IED jako svoji kořist a dostávali za to finanční odměnu. Našim úkolem bylo prověřit, jestli nám nepřinesli nějakého trojského koně, tedy nějaký aktivní IED (Improvised Explosive Device) – nástražný výbušný systém,“ poukázal na další možné využití rentgenových systémů specialista EOD nadrotmistr Karel Václavík. 

Nákup nových přístrojů vychází ze Střednědobého plánu zpracovaného Sekcí rozvoje sil MO a Programu rozvoje pozemních sil Armády České republiky. Dodavatelem je česká společnost, která v rámci zaškolování spolupracuje se zaměstnanci firmy, která systémy vyvinula. „Předešlý systém už došel své životnosti. Byl pořízen v roce 2009 a už se považuje za rentgenového dědečka, i když se některé jeho části používají ještě v např. v lékařských zařízení. Nahrazujeme 7 rentgenů od firmy VIDISCO, které měly druhové označení Flash X,“ popsal dosavadní rentgenové systémy u 15. ženijního pluku náčelník informační skupiny C-TIP (Centrum Technické a informační podpory) kapitán P.N.. „U starých typů jsme už naráželi na technické hranice, co se týká např. výdrže zdrojů, schopností zobrazování snímků v určité kvalitě a funkcí, co ten rentgen byl schopen poskytnout, hlavně co se čtení konkrétních snímků týká,“ přiblížil nedostatky starých přístrojů velitel roty EOD kapitán Michalka. 

Nové systémy jsou plně digitální, prodloužila se doba fungování baterie a velkou modernizací prošel i samotný software. Velký důraz se dává i na možnost dotykové ovládaní. „ Je tam úžasná automatická funkce GENIE, která funguje podobně jako SIRI u Applu. Pro mladší ročníky, které jsou zvyklé žít s mobilem, je tak tento rentgenový systém mnohem uživatelsky přívětivější,“ popsal některé z mnoha plusových bodů nových rentgenů náčelní informační skupiny C-TIP.  Jak sám dodal, zatímco GENIE pracuje se 16 tisíci odstínů šedi, lidské oko jich vidí jen zlomek.  Poukázal i na nové možnosti bezdrátového přenosu. „Tento systém už nepracuje v jednoduché sítí vysílač-přijímač, ale má tzv. MESH síť. Pracuje s retranslátory, díky kterým můžeme přenášet vyfocené obrázky i v zastavěných oblastech, kde jsme dřív neměli vůbec šanci.“ 

Tento rentgenový systém si získává obrovskou popularitu napříč celým světem především pro jednoduchost ovládání a určitá zesílení, které firma za poslední roky udělala. „ Předchozí typy trpěly na polní podmínky. Docházelo k poškozování kontaktů, což ztěžovalo jeho použití. Na základě toho firma zavedla vojenský standart, díky kterému současné konektory vydrží váhu až 200 kg, takže jsou v podstatě vojákuodolené,“ vylíčil další výhody nových přístrojů u 15. ženijního pluku kapitán P.N. 

Specialisté EOD obdrželi tzv. zdvojený set. Systém obsahuje jak malou, tak i velkou zobrazovací jednotku včetně dvou zářičů RTG různých velikostí. Menší variantu především ocení vojáci při kratších pěších přesunech nebo leteckých výsadcích. Velký důraz se kladl i na zodolněné tablety do slunného počasí (vysoký jas), a také možnou kompatibilitu s roboty (s dálkově ovládatelnými prostředky), tedy nasaditelnost v rámci dnes používaných prostředků odstupné manipulace. „Do budoucna by robot TALON dokázal přenášet signály i z rentgenu, takže bychom už nemuseli používat další sítě. Také jsme hledali menší typ rentgenu, který by mohli naši průzkumní roboti donést přímo na místo. Firma už nám vyvinula i speciální uchycení,“ doplnil náčelník informační skupiny. „Pro nás je to velký posun vpřed, protože bezpečnost našich lidí je na prvním místě. Pokud za nás robot bude schopen donést rentgen přímo na místo incidentu a my tam nebudeme osobně muset jít, je to pro nás zase velký plus,“ kvitoval nové možnosti využití rentgenových systémů nadrotmistr Karel Václavík. 

 

Nový rentgenový systém rozezná více jak 16 tisíců odstínů šedi a vydrží zátěž až 200 kg