Naše pontonisty 8. úkolového uskupení čeká v Lotyšsku náročné mezinárodní cvičení SUMMER SHIELD

preprava_-_1_spanelske_tanky_leopard_2e.jpg
  • 16.5.2022
  • Zuzana Králová

V první polovině května se ve výcvikovém prostoru u základny Adaži konal nácvik přeprav techniky našich koaličních partnerů. Naši ženisté předvedli, jak dokáží přepravit přes vodní překážku i tu nejtěžší techniku. 

Leopard-2E vážící 63 tun? Zvládneme!

Pontonová četa měla za úkol přepravit naše slovenské kolegy a jejich kolové samohybné houfnice ZUZANA 2, Polské tanky PT-91 TWARDY a nejtěžší tanky v sestavě eFP (enhanced Forward Presence) BG (battle group) Leopard-2E vážícího 63 tun. Na přívozovém soulodí se “projela” i veškerá technika logistické podpory a zdravotní zabezpečení ze všech aliančních zemí sloužící na základně v Adazi. 

Vždy existuje cesta

Celá tato dvoutýdenní příprava bude zakončena společnou akcí s lotyšskou Národní gardou u řeky Daugava, poté našim ženistům začne náročné cvičení SUMMER SHIELD. Schopnosti a připravenost našich ženistů byli opět důkladně prověřeny a už během nácviku byli velmi kladně hodnoceny ze stran velitelů našich spojeneckých partnerů, kteří přepravám přihlíželi. Naši ženisté jsou připraveni a jednotně se hlásí k heslu “VŽDY EXISTUJE CESTA”

čet. Viktor Kolář a nrtm. Václav Bluďovský , TID 8.ÚU Lotyšsko

Fotogalerie