Na dětském dnu v Bechyni se bojovalo i uzdravovalo

1.jpg
  • 31.8.2021
  • Zuzana Králová

Zdolat bojovou dráhu, rozdělat oheň nebo ošetřit zraněného člověka – to všechno si mohly vyzkoušet děti v městském parku v Bechyni. V sobotu 28. srpna tam vojáci 15. ženijního pluku společně s Kulturním střediskem města Bechyně uspořádali Rozloučení s létem.

„Připravili jsme celkem 11 stanovišť, na kterých se děti i rodiče seznámili s tím, co jako vojáci potažmo ženisté děláme. Kromě toho měli možnost si prohlédnout i vojenskou techniku,“ upřesnil program sobotního dopoledne vrchní praporčík 15. ženijního pluku nadpraporčík Robert Sochor. Zároveň dodal, že se akce zúčastnili i místní dobrovolní hasiči a zástupci vojenské policie.

Od devíti dopoledne si tak mohli návštěvníci vyzkoušet např. na dálku řízení pyrotechnického robota, přelézt tzv. na Francouze po laně nebo uhádnout správný výraz pro vojenský slang. „ Nejvíc se mi líbilo tvoření a potápění lodiček a také střelnice. Tam jsem se trefila z paintbolky do terče z pěti střel dvakrát,“ prozradila devítiletá Jitka Kubalová. Program Rozloučení s létem si pochvalovali i samotní rodiče. „Chodíme sem pravidelně a pokaždé jsme spokojeni. Kluci jsou ještě na některé disciplíny malí, ale i tak jsme si to užili,“ zhodnotila celou akci Martina Kubištová, která přijela do Bechyně ze Sudoměřic.

Kromě jednotlivých stanovišť byla v určité časy nachystaná i názorná ukázka boje zblízka: „Měli jsme připravené tři bloky. Nejprve ukázku boje beze zbraně, ruka proti ruce. Ve druhé části jsme předváděli obranu ruky proti zbraním a na závěr boj se zbraněmi za použití např. nože, tyče, polní lopatky,“ popsal jednotlivé body ukázky vedoucí instruktor boje zblízka pro armádu České republiky, praporčík Daniel Kotlář.

Rozloučení s létem ukončila beseda s Filipem Rožkem, autorem knihy a scénáře filmu Gump, pes, který naučil lidi žít. „ Myslím si, že se po nucené covidové pauze dětský den v Bechyni podařil. Přišlo nám sem více jak 500 lidí, z toho tak polovina dětí. I počasí nám navzdory předpovědi celkem přálo,“ shrnul jednu z posledních místních venkovních akcí letošního roku Štěpán Ondřich, ředitel Kulturního střediska města Bechyně.

Fotogalerie