Generál Opata ocenil vojáky za profesionální zásah při záchraně lidského života

247748600_4770086049682512_5742144075157974616_n.jpg
  • 2.11.2021
  • Zuzana Králová

Ve čtvrtek 21. října 2021 zavítal náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata k 15. ženijnímu pluku do Bechyně, aby se seznámil s průběhem kurzu násilných vstupů do objektů, takzvaným breachingem.

Vojáci 15. ženijního pluku Bechyně, 601. skupiny speciálních sil Prostějov a 43. výsadkového pluku z Chrudimi trénovali způsoby a postupy při vypáčení dveří, odstřelení zámku nebo vniknutí do budovy pomocí nálože.

„Je to jedna z klíčových schopností nejen pro speciální síly a výsadkáře, ale průřezově pro všechny konvenční jednotky. V případě operačního nasazení musíme počítat s možností boje v zastavěných oblastech,“ zhodnotil armádní generál Aleš Opata.

Během návštěvy ocenil generál Opata mincí a certifikátem Laudi Memorabilis vojáky za profesionální zásah při záchraně lidského života: „Jsem hrdý na to, že jste dokázali rychle a pohotově jednat v krizových situacích, kdy byl ohrožen lidský život. Těší mě, že je na vás spolehnutí.“

Zachraňovali kolegy při asanačních pracích

Nadporučík Radek Michalka, nadrotmistr Zbyněk Pokorný a rotmistr Martin Peterka z 15. ženijního pluku rychle a pohotově reagovali, když během pyrotechnických asanačních prací v prostoru Chráněné krajinné oblasti Brdy - Kolvín došlo v červenci tohoto roku k výbuchu neznámé munice. Dvěma zraněným kolegům - pyrotechnikům poskytli první pomoc a tak jim zachránili život. Využili nejen svoje zkušenosti z přípravy a několika nasazení v Afghánistánu, ale i znalosti a dovednosti ze speciálních kurzů. Absolvovali kurz první pomoci v poli a kurzy přežití v krizových situacích S.E.R.E. (Survival Evasion Resistance Extraction).

Díky včasnému zásahu motocyklista nevykrvácel

Ocenění za profesionální zásah při záchraně lidského života obdržel i četař Zdeněk Ganzwohl ze 72. mechanizovaného praporu. Když odjížděl s rodinou z pískovny Náklo, všiml si dopravní nehody vozidla s motocyklem. Motocyklista měl vážná zranění, z nichž nejhorší byla částečně utržená a špatně ošetřená paže. Využil svých zkušeností z kurzu první pomoci v poli, nasadil zraněnému turniket (škrtidlo) a zůstal na místě do příletu záchranného vrtulníku. O svém zásahu nikomu neřekl, vypátrala ho až matka zraněného motocyklisty díky sociální síti Facebook.

Fotogalerie