Co národ, to odlišný přístup – letečtí návodčí aliančních armád cvičí společně s ženisty v Bechyni

img_5828.jpg
  • 13.9.2021
  • Zuzana Králová

Čtyři scénáře přes den a dva v noci, za použití dýmovnic a výbušek – vojáci 15. ženijního pluku připravují reálné situace pro předsunuté letecké návodčí přímo v posádce Bechyně. V rámci mezinárodního cvičení Ample Strike tak rozehrávají spolupráci pozemních vojsk se vzdušnými silami.

Simulované scénáře se mění každý den. Základ ale zůstává pořád stejný. „Velitel pozemní jednotky dostává úkol: zničit např. obrněná vozidla v dané oblasti. Vojáci vyráží v patrole po určené trase, jsou napadeni nepřáteli. V přímém boji letecký návodčí upřesňuje pilotovi cíl střelby,“ popisuje předem připravené postupy velitel spřátelené jednotky GFC (Ground Force Commander) poručík Erik Bartoněk.

Aby situace byla opravdu realistická, používá tým rozehry celou řadu imitačních prostředků. Od cvičné munice, ručních dýmových granátů (RDG 2) až po různé výbušky. „Napadení bylo opravdu jak ve skutečnosti. Moji společníci byli skvělí, měla jsem dostatek prostoru pro svoji práci. Je to perfektní zkušenost si vyzkoušet spolupracovat s pozemním vojskem,“ zhodnotila jeden ze scénářů kapitánka Dorling Rowena z 3. pluku dělostřelectva Velké Británie, která je v současné době čekatelkou na pozici JTAC (Joint Terminal Attack Controller), tedy předsunuté letecké návodčí.

Podle ní je na celé součinnosti nejdůležitější správná komunikace: „Většina účastníků cvičení mluví perfektně anglicky, což je skvělé. Občas ale zapomenu, že jsem Britka a mluvím moc rychle. Přeci jenom musím trochu zpomalit, aby mi ostatní národy rozuměly.“

Velký přínos ve spolupráci se zástupci aliančních partnerů vidí i samotní bechyňští. „Můžeme srovnávat různé přístupy jednotlivých národů. Liší se např. počtem lidí v jednotlivých týmech. Nizozemců bylo celkem šest a úkoly si rozdělovali. Na druhou stranu český tým pracoval zase jen ve dvou,“ dodává poručík Bartoněk.

Letečtí návodčí budou společně s piloty letounů v rámci cvičení Ample Strike operovat v prostoru posádky Bechyně až do 17. září.

Fotogalerie