Babičky se na mě usmívaly a dědové mi vyprávěli o vojně

kfxj2748.jpg
  • 4.12.2020
  • Zuzana Králová

„Situace je veskrze vážná a k dnešnímu dni máme 36 pozitivně testovaných zaměstnanců. Proto se na vás obracím s prosbou, kdo můžete a chcete, pojďte nám vypomoci v péči o naše klienty,“ – takto začínala výzva ředitelky Domova pro seniory v Bechyni paní Aleny Sakařové na konci října. Desátník Jakub Růžička z 15. ženijního pluku neváhal, a nabídl pomocnou ruku.

„ Přestože u armády jsem na funkci staršího řidiče ženijní speciální roty, mám vystudovanou střední zdravotnickou školu v oboru zdravotnický asistent. Právě kvůli tomu mě na výpomoc vybrali. Se svým vzděláním totiž můžu vykonávat mnohem více činností než ošetřovatelky,“ vysvětlil své přijetí do domova seniorů Růžička.

Ihned nastoupil na noční směny a měl na starosti veškerou péči o klienty. „ S ošetřovatelkami jsem se staral o úklid, hygienu, podávání jídla a další věci. Navíc jsem měl jako zdravotní bratr na starosti i přípravu a rozdělování léků, píchání inzulinu a spoustu dalšího, “popisuje svoji pracovní náplň desátník.

Podle vrchní sestry Domova pro seniory Lenky Markové se chlap v těchto zařízení vždycky hodí.“ Navíc na něj naši klienti moc dobře reagují, protože tady pracují většinou samé ženy. Je to pro ně příjemná změna.“

„ Ze začátku byli všichni překvapeni, protože jsem tam běhal ve vojenské uniformě. Rychle si ale na mě zvykli a pak si chtěli povídat, babičky o svých rodinách a dědové zase o tom, jak oni kdysi sloužili u vojáků,“ dodal Růžička.

Aby toho neměl Jakub málo, ozvali se také z Domu sociálních služeb v Pacově, že by nutně potřebovali výpomoc.“ Kuba byl velkým přínosem. Vykryl nám nedostatek zdravotních sester, které onemocněli virem COVID-19. Navíc, díky tomu, že je to muž a má sílu, tak našim zaměstnankyním hodně pomohl a ušetřil spoustu fyzických sil,“ chválila přítomnost Růžičky v Domě sociálních služeb jeho ředitelka Michaela Pučálková.

Desátník Jakub Růžička v současné době společně s dalšími příslušníky 15. ženijního pluku pomáhá v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Po návratu domů se chystá opět na výpomoc do Pacova. „Pokud to bude v mé kompetenci, jsem připraven Jakubovi vyjít v jeho dobrovolnické činnosti vstříc,“ přislíbil podporu velitel 15. ženijního pluku plukovník Jiří Tršo.

 

 

 

Fotogalerie