Aktivní záloha pomáhá Chorvatsku

6.jpg
  • 18.2.2021
  • Zuzana Králová

15 tisíc korun vybrali mezi sebou příslušníci aktivní zálohy 15. ženijního pluku na pomoc Chorvatsku. Přestože současná koronavirová krize jakékoliv charitě příliš nepřeje, rozhodli se naši záložáci v duchu hesla pluku „Sloužíme, abychom pomáhali“ podpořit zemětřesením zmítanou zemi.

„ Na internetu jsem objevil výzvu ohledně pomoci Chorvatsku a tak jsem si řekl, že to není špatný nápad. Se svojí myšlenkou jsem se svěřil našemu zastupujícímu veliteli pontonové roty, ten se spojil se záchrannými rotami a pomalu se to začalo rozjíždět,“ popsal začátky celé charitativní akce hlavní iniciátor četař Jan Sedlák z pontonové roty Aktivní zálohy 152. ženijního praporu.

Původně chtěli záložáci podpořit své kolegům z podobné jednotky, ale na chorvatské straně. Nakonec ale od této myšlenky upustili a peníze poslali přímo na účet Červeného kříže. „ Po konzultaci s velvyslanectvím Chorvatské republiky jsme dospěli k závěru, že peníze opravdu potřebují hlavně ti postižení zemětřesením, kteří tam v téhle době trpí. Většinou přišli o celý svůj majetek a jsou naprosto bez prostředků,“  vysvětlil změnu původního záměru velitel záchranné roty Aktivní zálohy 151. ženijního praporu nadporučík Jiří Bartošík.

Celá akce trvala přibližně jeden měsíc. Příslušnici dvou záchranných a jedné pontonové roty měli na vybírání peněz pouze 14 dní. „ Všechno se to kvůli COVIDu komplikuje. Místo toho, abychom se sešli a peníze vybrali třeba na nějakém cvičení, museli jsme všechny naše kolegy obvolávat nebo informovat přes email. To samozřejmě spolknulo spoustu času,“ doplnil spoluorganizátor akce rotný Jan Javůrek ze záchranné roty Aktivní zálohy 151. ženijního praporu.

V oblíbené turistické destinaci se v současné době lidé potýkají s následky silných zemětřesení, která téměř srovnala se zemí oblast blízko města Petrinja a značně poškodila i další obce v okolí. „ Velice si ceníme Vašeho šlechetného počinu, o to více, že je současná doba nelehká i pro vás. Takováto ukázka dobroty je vždy radostným překvapením v časech, které mnoho radosti nepřinášejí,“ napsala v emailu adresovaném našim záložákům tajemnice velvyslanectví Chorvatské republiky Manja Tichá.

Podle jejích informací se Chorvatsko bez přestání chvěje různou intenzitou už od 23. března minulého roku až do dnešních dnů. Před koncem roku byly ale otřesy zatím nejsilnější, až na 6,4 stupni Richterovy stupnice. Zemětřesení otevřelo na mnoha místech pukliny, které se postupem času stále více rozevírají. Protínají nejen silnice a cesty, ale i domy. I proto většina obyvatel Petrinje a okolních vesnic přečkává tuto zimu v kontejnerech a jiném nouzovém bydlení.

 

 

Fotogalerie