Ženisté převáželi jak italský stíhač tanků, tak i bojová vozidla pěchoty

bridge-01.jpg
  • 25.8.2022
  • Zuzana Králová

Čeští ženisté v misi předsunuté alianční přítomnosti eFP (enhanced Forward Presence) měli minulý týden napilno. Během pětidenního cvičení Rampart Strike měla pontonová četa v sestavě španělské roty za úkol přepravit 35 kusů nejrůznější spojenecké techniky přes stometrový zatopený písečný lom.

Pomocí přívozu měli Češi převézt například italský stíhač tanků B1 Centauro a bojové vozidlo pěchoty Dardo VCC 80, bojové vozidlo pěchoty ASCOD Pizarro a vyprošťovací tank na podvozku Leopard 2 španělské jednotky, či kanadský kolový obrněný transportér LAV 6.0.

„Vzhledem k různorodosti techniky a osádek byl během cvičení kladen důraz na velitele čety, na organizaci a koordinaci celé přepravy a rovněž na velitele soulodí při navádění a rozložení váhy přepravované techniky,“ sdělil velitel českého 9. úkolového uskupení kapitán Jan Rejmont.

Maximální délka pontonového mostu, který dokážou Češi v misi postavit, je 65 metrů. Vzhledem k 100metrové šíři zatopeného písečného lomu na vojenské základně Adazi ženisté zvolili přepravu přívozem.

„Vytvořit soulodí ze sedmi dílů pontonové mostové soupravy a dvou člunů MO-634 nám trvalo zhruba 60 minut od příjezdu k vodní překážce. Na přívoz velitel soulodí navede maximální množství techniky a následně přepraví na protilehlý břeh,“ vysvětlil velitel čety M. N.

Převoz techniky přes řeku může komplikovat boční vítr, vlny či proud. Podle velitele čety poručíka M. N. byla hladina zaplaveného lomu klidná a transport tak nic z uvedeného nekomplikovalo. Pro české vojáky byl tento výcvik přípravou na certifikační cvičení Silver Arrow, které proběhne v září.

Čeští pontonisté jsou v Lotyšsku součástí mnohonárodního bojového uskupení, vedoucím národem je Kanada. Kromě ČR zde má své jednotky Albánie, Severní Makedonie, Island, Itálie, Černá Hora, Polsko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko.

9. úkolové uskupení zahájilo činnost v Lotyšsku koncem července 2022. Jádro jednotky tvoří příslušníci zesílené pontonové čety, jejichž převážná část působí u 15. ženijního pluku. Čeští vojáci zde působí v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP od června 2018.

Fotogalerie