Vteřinové lepidlo pomohlo k vítězství

mensi.jpg
  • 17.11.2021
  • Zuzana Králová

Dvě zlaté medaile na mistrovství Evropy ve smíšených bojových uměních (MMA) získal poručík Vojtěch Garba z 15. ženijního pluku. Na Ukrajině v Kyjevě se mu během několika hodin podařilo porazit olympijského medailistu Moldavce Dmitri Ceacusta a ve Striking MMA Španela  Alberta Marina Blanca. 

MMA neboli Mixed Martial Arts je plnokontaktní bojový sport bez využití zbraní, který využívá prvky různých bojových umění. „Záleží na každém závodníkovi, jaké má zkušenosti. Někdo je lepší v judu, jiný zase v thajském boxu. Je to hodně individuální,“ vysvětluje základní zaměření MMA velitel čety 152. ženijního praporu poručík Garba. Novější variantou tohoto sportu je Striking MMA, kdy se nebojuje na zemi, ale všechno se odehrává tzv. na nohou. „Jakmile se dostanete na podlahu, tak se se musíte zvednout zpátky do postoje. To neplatí, pokud jste v postoji začali nějakou techniku. V takovém případě mate 30 sekund na její dotažení,“ doplňuje Garba.

Zápas může ukončit samotný rozhodčí, nebo když se soupeř vzdá. Závodník může vyhrát i na body, které sbírá v průběhu třech kol. Právě tak zvítězil poručík v semifinále MMA s Italem Domenem Verglesem. „ Ten byl pro mě největším soupeřem. Byl hodně silný a navíc mi roztrhl kůži pod okem. Hrozilo mi, že ukončí zápas a tím pádem bych kvůli zranění prohrál. Naštěstí mě to nechal rozhodčí na jeho zodpovědnost dokončit.“ Aby mohl Garba pokračovat v dalších zápasech, musel si pomoci operativně. „Potřeboval jsem, abych nekrvácel. Tak jsem použil vteřinové lepidlo. Opravdu to funguje, i když to není zrovna asi nejlepší způsob zdravotního ošetření.“

Mistrovství Evropy uspořádala mezinárodní organizace Global association of MMA - GAMMA, která se snaží dostat tento bojový sport na Olympijské hry. I z toho důvodu jsou pravidla hodně přísná: „Nesmíme používat údery pod pás, loktem nebo údery na zátylek. Jakmile teče krev, zápas se zastavuje a končí. MMA není zdaleka tak agresivní a krvavý sport, jak si mnoho lidí myslí,“ doplňuje Garba.

Ženista z Bechyně se smíšenému bojovému umění věnuje více jak 8 let. „Před tím jsem hrál fotbal a pak jsem se jednou rozhodl zkusit něco jiného. Trénoval jsem podle toho, s kým jsem měl bojovat. Když se můj soupeř specializoval na postojové techniky, trénoval jsem především házení a chvaty na zemi a naopak. Takhle to dělám do současnosti.“ Garba ale zároveň dodává, že na mistrovství Evropy tuto výhodu neměl, protože nevěděl, s kým přesně bude nakonec bojovat. „Pak už čerpáte především ze svých zkušeností. Důležitá je také fyzička, protože jedno kolo sice trvalo 3 minuty a byly celkem tři. Na druhou stranu jsme měli za jeden den těch zápasů několik.“

Právě příprava na jednotlivé závody je velice důležitá. Trénuje se nejen vytrvalost, ale i rychlost a síla. „Před zápasy musím také upravovat svůj jídelníček. Většinou bojuji ve váhové kategorii do 93 kg. Když se jedná ale o jednotlivé zápasy, zvládnu zhubnout i do spodní kategorie, tedy pod 84 kg.“

Česká výprava si z mistrovství v MMA přivezla celkem 11 medailí. Jenom Ostravský klub, ve kterém trénuje i Vojtěch Garba, jich měl 7. Vojtěcha Garbu teď čeká příprava na mistrovství světa, které by se mělo konat na začátku příštího roku.

Fotogalerie