Vánoce u slonů – stromeček se slámou a ovocem

1.jpg
  • 23.12.2022
  • Zuzana Králová

Důslednost a zodpovědnost – to jsou základní vlastnosti nejen chovatele slonů, ale i záložáka armády České republiky. Zářným příkladem toho je rotný Jan Javůrek, který nejenže pracuje v ústecké ZOO, ale zároveň je u aktivní zálohy 15. ženijního pluku strojníkem a řidičem PTS-10 (pásový obojživelný transportér).

S pásovým obojživelným transportérem má odježděno nespočetné množství hodin. „V roce 1997 jsem s ní jako záklaďák zasahoval při povodních na Moravě. Proto vím, jak se tato technika chová nejen na souši a klidné vodě, ale i na divoké rozvodněné řece,“ upřesnil svoje zkušenosti Javůrek. Kromě této specializace je schopný, jak on tvrdí, opravit z vojenské techniky téměř všechno. „ Když jsme povolaní na výcvik do Bechyně, pomáháme s opravami PTS nebo kolových nakladačů. Baví nás ale i motory. Při této práci se bez důslednosti neobejdete. Odměnou nám všem pak je moment, kdy se nám podaří opravit původně nepojízdnou techniku,“ doplnil zástupce velitele strojní čety Javůrek.

V současné době Javůrek pracuje v civilu v expozici tapíra a koně převalského. Ještě donedávna byl ale jeho hlavní životní náplní chov slonů. „Hned po vojně jsem nastoupil do zoologické zahrady v Ústí nad Labem. Po gazelách a antilopách jsem se vrhnul na slony a stal se vrchním chovatelem. Je to jedna z nejnáročnějších profesí v zoo, co se bezpečnostního rizika týká.“ Sloni se v ústecké zoo chovali v přímém kontaktu. Důslednost při výchově tak byla podle Javůrka zásadní. „ Když vydáváte nějaký povel, tak musíte dosáhnout toho, aby vás to zvíře poslechlo. V momentě, kdy to nesplní, a zjistí, že má nad vámi navrch, tak to pak může být problém. Vašim cílem je se dostat na vrchol sloní hierarchie, aby vás braly jako hlavní slonici.“

Práce se slony byla náročná a velmi zodpovědná. Začínalo se v sedm hodin ráno hrubým úklidem a po snídani následovala tělesná údržba. „ Od půl deváté se provádělo celkové mytí, úprava nehtů, různé veterinární zákroky, pravidelné odebírání krve apod. Následovala procházka po zoo nebo i mimo areál, což jsme dělali jako jediní v Evropě právě díky tomu kontaktnímu chovu. Kromě slonů se během dne staráte i o další zvířata. Většinou jsme odcházeli až kolem sedmé hodiny večerní domů,“ popsal zjednodušeně denní režim v pavilonu slonů aktivní záložák Javůrek.

V současné době vzpomíná i na vánoční svátky, během kterých některá vybraná zvířata v zoologické zahradě dostala na přilepšenou. Mezi nimi byli i sloni. „ Ozdobili jsme jim stromeček plátky ovoce nebo různou zeleninou a místo třásní jsme jim to posypali senem. Kromě toho dostali krabice obvázané jedlým provázkem naplněné dobrotami. Sloni z toho byli vždycky nadšení.“ Podobně to mají v současné době i medvědi, opice nebo žirafy.

Poslední slonici odvezli ze zoologické zahrady do Francie letos v zimě. Důvodem je neustálý vývoj v chovu slonů. V současné době se chovají tzv. skupinově. Obvykle to vyžaduje oddělené pavilony pro samice s mláďaty, pro odstavená mláďata a jeden pro samotné samce, kteří se připouštějí jen na páření. „ Chybí mi to. Po 23 letech práce se slony je to už takový člen rodiny. V současné době se ale soustředím na nový úkol. Po slonech připravujeme pavilon na tapíra, kaloně (plodožravé netopýry) a na koně převalského. Není to vůbec jednoduché. Je to pro mě zase nová výzva a zkušenost, které se vůbec nebráním,“ popsal svoje pocity aktivní záložák, ženista Javůrek.

 

 

Fotogalerie