Pyrotechnici v Bechyni cvičí reálné zásahy

1.jpg
  • 25.9.2019
  • Zuzana Králová

Minigator 2019 – to je název mezinárodního cvičení EOD týmů, které se v těchto dnech koná ve vojenské posádce 15. ženijního pluku v Bechyni. Dvacet pyrotechnických specialistů z Čech, Slovenska a USA společně řeší různé scénáře simulující reálné situace v zahraničních misích nebo na vlastním území. Jejich hlavním úkolem je správně vyhodnotit hrozbu a využít některé z postupů a technik EOD k likvidaci výbušné hrozby – improvizovaného výbušného systému.

„ Cvičící jsme rozdělili do pěti týmu po čtyřech lidech. Každý tým ráno obdrží zadání úkolu ohledně reálné situace, při které je nutný zásah jednotky EOD. Velitel každého týmu pak rozhodne o dalším postupu. Má na to obvykle jen deset minut. Pak už se rozjíždí samotná akce jednotlivých skupin, „ upřesnil průběh cvičení velitel výcviku major Radek Zápotocký. Letos poprvé si organizátoři připravili nejen jednotlivé scénáře, ale také tzv. téma rozehry. „ Náš simulovaný stát Hoverlain sužuje už dva roky občanská válka a protože se blíží volby, situace se přiostřuje. Ze zpravodajských informací jsme se dozvěděli, že separatisté chystají různé útoky. Chtějí za každou cenu volby zastavit, „ dodal Zápotocký.

Velkou výzvou pro vojáky je i ta skutečnost, že veškerá konverzace, zadání úkolů a i psaná hlášení jsou v anglickém jazyce. Stejně jako by tomu bylo při skutečném nasazení v zahraniční. Velkou výhodou pro všechny je účast rodilých mluvčích, specialistů EOD národní gardy z Texasu a Nebrasky, kteří si úroveň cvičení velmi chválí. Nadrotmistr Dave Adkins kvituje hlavně skvělou organizaci a spolupráci.

„ Už jsem tady po několikáté a moc se mi tady líbí. Je skvělé, že si tady můžeme vyzkoušet různé techniky likvidování nástražných systémů. Pokaždé tady pro nás připraví něco nového. S angličtinou problémy nemáme. Ta úroveň je různá, ale v konečném výsledku se vždycky nějak domluvíme.“  Jeden ze scénářů, které musel se svými kolegy řešit, byl např. podezřelý předmět připevněný na vozidlo. Aby zjistili, jestli hrozí nějaké nebezpečí, využili  materiál z běžné výbavy EOD týmů. Mezi to patří např. pyrotechnický oblek EOD-9, rentgen na prohlížení podezřelých předmětů nebo pyrotechnický robot Talon. Ten se používá z důvodu zvýšení bezpečnosti členů pyrotechnického týmů např. při prvotním ohledání místa incidentu.

Během čtrnácti dní si vojáci vyzkouší v terénu celkem 30 scénářů. Nejprve tzv. nanečisto a pak i s ostrou trhavinou, která může být použitá i ve skutečném světě. „Cílem celého cvičení je připravit tyto vojáky do zahraničních misí. V současné době tady máme minimálně čtyři, kteří v nejbližší době odjedou plnit úkol do Afghánistánu. I proto mám pocit, že naše úsilí má smysl a může zachránit i řadu životů, „zhodnotil Minigator major Radek Zápotocký.

Fotogalerie