Pyrotechnici oslavili svoje výročí během i soutěžemi

těžký pyrotechnický oblek
  • 18.1.2024
  • Zuzana Králová

Pyrotechnici dnes slaví 20. výročí od založení EOD (Explosive Ordnance Disposal) jednotek u 15. ženijního pluku. Na své kulatiny si tak v posádce Bechyně připravili bohatý program včetně ukázky EOD schopností a materiálu, na kterou se přijeli podívat i spoluzakladatel pyrotechnických jednotek generálmajor Robert Bielený a také zástupce ředitele Sekce rozvoje sil MO, brigádní generál Jaroslav Míka.

„ EOD urazilo za 20 let dlouhou cestu, která z těch specialistů udělala poměrně úzce specializované odborníky na oblast likvidace výbušných prostředků. Mezinárodní situace nám ukazuje, že jejich důležitost stoupá, protože likvidace výbušných prostředků  je a bude kvůli probíhajícím konfliktům stále aktuální,“ poukázal na zásadní roli pyrotechniků v současné bezpečnostní situaci velitel 15. ženijního pluku plukovník Martin Kavalír. 

Vznik prvních jednotek EOD

Základy pro vznik jednotek EOD se datuje mezi léty 1998 -1999, kdy v rámci mise SFOR byly nasazeny ženijně - pyrotechnická družstva pro řešení situací s výskytem nevybuchlé munice a minového nebezpečí v prostoru nasazení.  „V tomto období tyto jednotky plnili především úkoly pyrotechnického zabezpečení 4. brigády rychlého nasazení, dále pak přípravu personálu do zahraničních operací v oblasti minového nebezpečí a reakcí na incidenty s výskytem UXO (nevybuchlá munice) podpory,“ přiblížil začátky EOD specialistů náčelník Centra technické a informační podpory podplukovník Jan Štipčák. Jak sám dodal,  nedílnou součástí práce pyrotechniků byla i vlastní účast v zahraničních operacích a navázání prvních spoluprací s koaličními EOD partnery. Právě na základě těchto prvních kontaktů se začaly formovat požadavky na pořízení prvního nezbytného materiálu pro tyto specialisty. 

Dnem 1. 12. 2003 se vůbec poprvé vytvořila větší EOD jednotka  - rota EOD. Páteř této jednotky tvořili příslušníci předchozích pyrotechnických družstev společně s příslušníky Asanačního odřadu bývalého vojenského prostoru RALSKO. U tohoto vzniku byl i generálmajor Robert Bielený, v té době zástupce velitele 151. ženijního praporu. „ Když  jsme poprvé posílali jednotku do Afghánistánu, tak doslova a do písmene jeli s materiálem, který měli tehdy ženijní bojové jednotky, což vůbec neodpovídalo pyrotechnickému vybavení. Díky velikému úsilí lidí, kteří o to měli a stále mají zájem, se tato situace posunula úplně jinam. Tak obrovský skok jako EOD za stejnou dobu nezažila žádná jiná oblast armády ČR.“ 

Výstava EOD materiálu, běžecký memoriál i odborné soutěže

Právě rozdíl mezi tehdejším a v současné době používaným materiálem si mohli hosté prohlídnout v rámci malé výstavky. „ Třešničkou na pomyslném dortu pak byla i ukázka manuální neutralizace vybušeného prostředku, což je vrcholem schopností EOD jednotek. Tento postup se za normálních okolností neukazuje, protože má svoje utajovaná specifika,“ přiblížil jednu část výročního programu podplukovník Štipčák. Právě tzv. MNT (Manual Neutralisation Techniques) nejvíce zaujaly i generálmajora Bieleného. „ Líbí se mi, jak jsou tito specialisté samostatní. Pořizují si běžně dostupný materiál a pokouší se sestrojit, podobně jako terorista, nástražná zařízení. Díky tomu mohou mnohem lépe reagovat na aktuální situaci ve světě a jsou schopni tzv. IED (Improvised Explosive Device) zlikvidovat i ručně.

Jedním z bodů slavnostního dne byl i prví ročník memoriálu Vlasty Kalivody, tedy 5 km běhu jako připomenutí památky nedávno zesnulého pyrotechnika. Dále byly připraveny odborné soutěže pro 4 pyrotechnické skupiny po čtyřech lidech, jeden z každého praporu 15. ženijního pluku a zároveň i zástupců Centra technické a informační podpory. „ Měli jsme 4 stanoviště, mezi kterými byl např. X-ray neboli rentgen. Tady měl tým za úkol zrentgenovat podezřelý předmět, což byla bomba s několika senzory. Měli přijít na to, z jakých a kolika komponentů se bomba skládá, a následně určit tzv. RSP (Render Safe Procedure), tedy jak ten předmět bezpečně zneškodnit a kam umístit rozstřelovač,“ popsal jedno ze soutěžních zadání nadrotmistr R.P., vedoucí praporčík ženijní speciální roty 153. ženijního praporu Olomouc. 

Vzdělání pyrotechnika je stavební kamenem úspěchu i bezpečnosti

Právě neustálá příprava a vzdělávání dělá z obyčejných pyrotechniků specialisty ve svém oboru, jak říká velitel 15. ženijního pluku plukovník Martin Kavalír. „Práce pyrotechnika je velmi nebezpečná. Armáda investuje do vzdělání pyrotechniků a tím vlastně investuje nejen do bezpečnosti těchto specialistů, ale i do ostatních druhů vojsk a sil, protože pyrotechnická činnost zásadním dílem přispívá do ochrany vojsk.“ 

 

Fotogalerie