Odběrová místa v republice stavěli příslušníci 15. ženijního pluku

2.jpg
  • 28.4.2020
  • Zuzana Králová

Na devíti místech po celé České republice vybudovali vojáci 15. ženijního pluku dočasná odběrová místa. Ve středu 22. dubna se stavělo v Praze, Brně a Litoměřicích. Následující dny pak ještě v Uničově, Litoveli a Olomouci. Dohromady se této akce zúčastnilo více jak 60 vojáků ze všech tří praporů pluku. Na odběrových místech se mohou dobrovolníci otestovat, zda prodělali onemocnění způsobené koronavirem a tím pádem si jejich tělo vytvořilo protilátky. Na základě získaných výsledků vznikne studie, která přispěje k ověření aktuální situaci promoření v ČR.

Ženisté s těžkou technikou a materiálem dorazili do Prahy v časných ranních hodinách. Jejich úkolem bylo tady na třech místech vybudovat odběrováá místa. Jedním takovým byly Zítkovy sady na Palackého náměstí. Ve čtvrtek v deset hodin dopoledne už toto odběrové místo začalo s testováním dobrovolníků.

„Postavili jsme tu jeden velký o stan, ve kterém bude probíhat samotné odebírání vzorků, pak je tu jeden menší, kde lidé vyplní formuláře a dotazník, a pak ještě jeden pro případnou karanténu pro osoby, u kterých by vyšel pozitivní test na koronavirus,“ informoval velitel roty logistiky 151. ženijního praporu kapitán Lukáš Vrchota a dodal, že všechna tři budovaná místa jsou logisticky téměř totožná.

Ženisté jsou na vybudování stanových základen zvyklí, ale tato situace je přece jen i pro ně mimořádná

„Obvykle stavíme stanové základny daleko většího rozsahu, proto je pro nás tato akce svým způsobem jedinečná v tom, že budujeme naopak základnu malou,“ vysvětlil kapitán Vrchota a dodal, že více umění museli naopak prokázat řidiči těžké techniky, kteří si museli poradit v běžné pražské dopravě v centru Prahy. Se svou technikou totiž logisticky zásobovali všechna tři budovaná odběrná místa.

„Museli předvídat situaci na silnici, trasy měli nastudované, ale přece jen v úzkých uličkách se zaparkovanými auty to bylo někdy na centimetry,“ prozradil velitel roty. „Ale všechno se zvládlo, a to i za pomoci příslušníků Vojenské policie, kteří pomáhali s průjezdy a doprovodem.“

Další stany v Praze vybudovali vojáci 15. ženijního pluku ještě na Náměstí Míru a v Kateřinské zahradě. Ženisté v ten samý den stavěli odběrová místa i na dvou místech v Brně a v Litoměřicích. Se stejným úkolem pak pokračovali ve čtvrtek a v pátek vojáci z posádky Olomouc. Přechodná stanoviště tak nově vyrostla ještě v Olomouci, Litovli a Uničově.

 

Fotogalerie