Nově vzniklý prapor podpoří NATO

první porady nově vznikajícího 152. ženijního praporu
  • 17.3.2020
  • Zuzana Králová

V posádce Bechyně a Olomouc se odehrály veliké změny.  Od 1. ledna letošního roku má 15. ženijní pluk úplně novou organizační strukturu. V rámci těchto procesů vznikl i nový prvek – 152. ženijní prapor, který sídlí stejně jako velitelství a 151. ženijní prapor přímo v posádce Bechyně.

 

„ K reorganizaci došlo z důvodů zavedení Cílů výstavby 2017 (Capability Targets 2017) a s ní související klíčovou změnou typologie ženijních jednotek. Pluk je v současné nové organizační struktuře připraven účelněji poskytnout ženijní podporu a všeobecnou ženijní podporu,“ uvedl důvody změn ve struktuře velitel 15. ženijního pluku plukovník Jiří Tršo.

 

Podpora ženistů je určena převážně 4. a 7. brigádnímu úkolovému uskupení. K tomu jsou vyčleněny jednotky 151. a 153. ženijního praporu, které zabezpečují především pohyb vlastních vojsk, omezení pohybu nepřítele a uchování bojeschopnosti při řešení mezinárodních operací. Nově vzniklá sto padesát dvojka poskytuje svoje části ve prospěch plnění úkolů NATO.

 

„ Dokončujeme proces stabilizace personálu na nových jednotkách a v nových prostorech, úkoly spojené s kontrolou technického stavu přebírané techniky a nastavení systému jejího ošetřování a oprav v dalším období v návaznosti na plánované úkoly. Současně prapor zahájil postupnou přípravu k získání schopností v souladu s předurčením jednotlivých rot, „ upřesnil aktuální stav u 152. ženijního praporu jeho velitel pplk. Tomáš Hurta. Zároveň poukázal na to, že se vojáci budou připravovat na splnění úkolů nejenom při specifických odborných výcvicích, ale i v rámci zahraničních cvičení, při provádění údržeb vojenských prostorů, apod.

 

V rámci celého pluku se navýšil počet služebních míst o 155. V současné době tak pluk zaměstnává více jak 1200 vojáků. Kromě velikých změn v personálních, logistických, finančních a dalších oblastech se rekonstruovala i celá řada budov a vnitřních prostorů. Další výstavby jsou uvedeny v plánu už od roku 2017 a postupem času se budou realizovat.

 

„ Chceme pluk rozšířit o další jednotky se schopnostmi EOD, pokročilého vojenského pátrání nebo těžení, dále o úpravy a distribuce vody. K dosažení konečného stavu u 15. ženijního pluku je v návaznosti na Koncepcí výstavby Armády České republiky 2030 plánováno nejen pořízení nových moderních ženijních prostředků a materiálu s nezbytnými prvky balistické ochrany, ale například i tolik očekávaná revitalizace ženijní základny v posádce Bechyně, jejíž součástí bude například i výstavba nových pracovně pobytových zón či nového parku vojenské techniky, „ doplnil Tršo.

Fotogalerie