Motivací pro registraci je někomu darovat život, říkají vojáci 15. ženijního pluku

registrace dobrovolníků do registru kostní dřeně
  • 1.2.2024
  • Zuzana Králová

Více jak 40 nových jmen přibylo na seznamu českého národního registru dárců kostní dřeně. Vojáci 15. ženijního pluku se společně s městem Bechyně podíleli na organizaci kolektivního zápisu v místní posádce, Městské knihovně a také u podřízené jednotky v Olomouci. Odbornou stránku registrace měli na starost pracovníci Českého národního registru dárců dřeně a organizace Nábor hrdinů. 

„Poslední dobou, když pořádáme podobné akce u složek záchranného systému nebo vojáků, tak se to snažíme propojit i s náborem přímo ve městě nebo obci, ve které se daná posádka  nachází. Zatím sklízíme úspěch,“ prozradila k organizaci hromadných akcí koordinátorka Věra Šilerová. Jak sama poznamenala, čím víc jmen v registru, tím je větší šance pro nemocné lidi na uzdravení. Pro pacienta trpícího poruchou krvetvorných buněk není často jiná možnost záchrany než darování kostní dřeně. Je ale velmi těžké najít vhodného dárce, proto pořád sháníme nové dobrovolníky.“

Podmínky možnosti zápisu do registru jsou ale nekompromisní a nejsou zdaleka pro každého. „ Je tady omezení věkové, tedy mezi 18 a 36 lety, člověk by neměl mít za sebou závažné onemocnění či operaci a nesmí brát žádné léky, když nepočítám léky na sezonní alergii nebo antikoncepci. Pak tady ještě hraje roli váha, která nesmí být pod 50 kg,“ popsala základní pravidla pro registraci koordinátorka náboru Věra Šilerová. 

Nově rekrutovaní vojáci se s první možností zápisu velmi často setkávají během základního výcviku na Velitelství výcviku - Vojenské akademii ve Vyškově. Právě tam se zaregistroval i svobodník Pavel Mráček, kterého hned po půl roce na to registr oslovil, že je vhodným dárcem pro jednoho pacienta. „ Stalo se to předminulý rok v létě. Musel jsem pak absolvovat další vyšetření, protože vybrali 4 další vhodné dárce, ale nakonec jsem vyšel nejlépe já. Tak jsem vloni šel pod narkózu a daroval dřeň.“ 

Podle slov svobodníka Mráčka, kuchaře ze 153. ženijního praporu v Olomouci, si teprve v nemocnici uvědomil, jak je jeho pomoc důležitá nehledě na krátkodobý diskomfort. „ Po zákroku jsem byl trochu unavený, ale nic nebolelo. Hned druhý den jsem jel domů vlakem s dobrým pocitem, že jsem třeba někomu právě zachránil život.“ 

I tento příběh motivoval ostatní vojáky 153. ženijního praporu, kterých bylo z celého 15. ženijního pluku převážná část,  k samotné registraci. Mnoho z nich ale o této možnosti uvažovali už dávno před tím. „ Zkušenost Pavla Mráčka i motivační řeč koordinátorky Zdenky Wasserbuaerové mě jenom utvrdily v mém rozhodnutí, že se chci zapsat. I přesto, že nemám rád jehly, tak jsem do toho šel. Přeci jenom jde o dobrou věc a o možnost někomu pomoci,“ přiblížil své důvody k navýšení počtu případných dárců kostní dřeně nadrotmistr Jan Chudý ze 153. ženijního praporu. 

K olomouckým vojákům se přidali vojáci 151. a 152. ženijního praporu, štábu 15. ženijního pluku a občané města Bechyně i okolí, kteří se mohli zaregistrovat v Městské knihovně. „ Už jsem o registraci uvažovala dlouho, ale nechtělo se mi nikam kvůli tomu jezdit. Proto jsem hned využila možnost, že se zápis organizuje přímo v našem městě. Jsem za to moc ráda. Kdyby se někomu z naší rodiny něco podobného stalo, tak bych byla také vděčná za každé jméno v registru,“ prozradila důvody svého vstupu mezi potenciální dárce kostní dřeně Martina Příhodová z Bechyně. 

Fakta: 

  •      Počet registrovaných dárců ve světě je 40 848 076.
  •      U registrovaných je 1% šance, že budou vybraní. 
  •      V ČR je každý 80 občan zaregistrovaný. Např. v Německu je to každý 9.  
  •      75 % dárců kostní dřeně není příbuzných s pacientem, jedná se o dobrovolné dárce.
  • Počet registrovaných dárců v ČNRDD je 122 842.
  • Počet odběrů krvetvotných buněk díky ČNRDD je 2324.
  • Úspěšnost transplantace je u dospělých pacientů 60–80 % a u dětí 70–90 %.

Zdroj: registr.kostnidren.cz

Fotogalerie