INMEP propojuje pyrotechniky napříč celou Evropou

1.jpg
  • 18.5.2022
  • Zuzana Králová

Po dvouleté odmlce se letos opět setkalo více než 150 pyrotechniků z různých států Evropy na Olšině u Horní Plané. Už po sedmnácté se zde konala mezinárodní pyrotechnická konference INMEP. Tato již tradiční akce je zaměřena především na prezentaci nejnovějších trendů a technologií, které jsou využívány při pyrotechnické činnosti a na prezentaci samotné práce pyrotechniků.

Program tohoto týdenního setkání je rozdělený na dvě základní oblasti. Jednou  je prezentace firem, které představují nové trendy v technologiích využitelných v oblasti EOD (Explosive Ordnance Disposal) a nejnovější vybavení pro pyrotechnickou činnost. „Ve většině případů se jedná o organizace, které na INMEP jezdí už řadu let. To je dáno především tím, že oblast EOD je velmi specifická a organizací, které se touto problematikou zabývají, není ve světě zase tolik. Účastní se zejména zahraniční firmy, nebo jejich zástupci z České republiky, kteří představují vlastní technologie nebo výrobky - EOD roboty, ochranné obleky, rentgeny, detektory a další materiál, který ke své každodenní práci pyrotechnici potřebují,“ popsal zapojení civilních subjektů v rámci konference jeden z organizátorů akce major Radek Zápotocký, náčelník oddělení přípravy Centra technické a informační podpory 15. ženijního pluku. Zároveň dodal, že novinkou letošního INMEPu byla ukázka využívání bezpilotních prostředků tzv. dronů, ale také ukázka technologie, která dokáže bezpilotní prostředky rušit a tím znemožnit jejich ovládání vlastním operátorem. „Vývoj moderních technologií jde velmi rychle dopředu a příkladem toho jsou právě bezpilotní prostředky. Tato technologie bývá využívána teroristickými organizacemi pro přenos a odpálení improvizovaných výbušných zařízení na dálku a je potřeba mít proti nim účinnou obranu.“

Další praktická ukázka, která velmi zaujala všechny účastníky konference, se týkala oblasti využívání chemických látek na výrobu výbušných směsí. Připravili si ji odborníci na výrobu improvizovaných neboli podomácku nelegálně vyráběných výbušin z Ústavu energetických materiálů Univerzity Pardubice, kteří se dlouhodobě touto problematikou zabývají. Řadu improvizovaných výbušnin je možné vyrobit z chemických látek, které jsou volně dostupné, a může si je kdokoliv koupit v obchodě. „Vzhledem k nárůstu teroristických hrozeb posledních 10 let Evropská komise vydala už 2 regulace, ve kterých uvádí seznam látek, které jsou vzhledem k jejich zneužití nejkritičtější. Hlavním záměrem tohoto legislativního boje je, aby se nebezpečné chemikálie nahrazovali jinými látkami a tím by nemohli být teroristy použity,“ upřesnil zase jiný pohled na problematiku EOD jeden z těchto odborníků doc. Ing. Robert Matyáš, Ph.D. z Ústavu energetických materiálů.

Jak sami organizátoři přiznávají, mezi nejoblíbenější části patří prezentace činnosti samotných pyrotechniků. „Je to o dobrovolnosti. Kdo chce na konferenci vystoupit, tak si připraví něco ze své praxe a může se tak o své poznatky podělit s ostatními. Protože nám dva ročníky kvůli Covidu vypadly, témat za ty nastřádané roky bylo dost,“ upřesnil zapojení jednotlivých pyrotechniků jeden z organizátorů kapitán PaedDr. Jaroslav Kabele, který je nejen aktivním vojákem, ale i jedním z členů Jednoty Boletice Československé obce legionářské, kteří zejména ve svém volném čase celou konferenci připravují a organizují.

Se svojí prezentací se představili např. pyrotechnici z Belgie, kteří popsali postupy při nálezu munice. „U nás je nálezů munice hlavně z 1. a 2. světové války velmi mnoho.  Ročně máme přibližně 3500 výjezdů jen z naší základny a zničíme 200 tun munice. Nacházíme všechny možné druhy, od tříštivé munice, leteckých pum až po ruční granáty nebo chemické střely, které představují 10% celkového počtu,“ přiblížil podrobnější informace z praxe tiskový mluvčí belgického letectva štábní praporčík Jacques Callebaut, který se pyrotechnické konference účastní od samotného začátku. Může tak porovnat postupy v rámci celého procesu likvidace munice s jinými pyrotechniky. „U nás třeba zemědělec při práci na poli najde munici, odnese jí na okraj pole a zavolá policii. Ta informuje naše operační středisko, které pak na základě druhu nálezu a místa výskytu povolá jednu z našich jednotek. Našim úkolem je pak danou munici na místě identifikovat a zajistit její přímou likvidaci, nebo převoz na místo určené k dalšímu rozboru či zneškodnění,“ doplnil štábní praporčík Callebaut.

Hlavní myšlenkou celé akce je především sdílení informací z oboru EOD. Součástí je např. kazuistika a získávání důkazů. „Ať už se stane nějaký trestný čin, nebo provozní havárie, tak úkolem vyšetřovatele a spolupracujícího pyrotechnika je zjistit, co se stalo, jak a proč, abychom se z toho poučili a byli schopni tomu do budoucna předejít,“ prozradil zaměření svého oboru plukovník Ing. Pavel Studený, vedoucí oddělení znaleckých činností Policie ČR, pyrotechnické služby. Ve své prezentaci představil případ z výrobního závodu, kdy došlo k výbuchu velkého množství výbušniny, při kterém zemřeli 3 lidé. Na tomto případu popsal jednotlivé postupy vyšetřování a i možné příčiny exploze. „ Mohla to být souhra nešťastných událostí. Nejsme schopni prokázat, jak se to stalo. Máme několik variant, ale klidně mohl někdo zakopnout nebo mohl být poškozený přepravní kelímek,“ doplnil plukovník Studený.

Na konferenci přijeli stejně jako minulé ročníky pyrotechnici ze Slovenska, Bosny a Hercegoviny, Maďarska, Polska, Německa, Belgie, Holandska, Dánska, Švédska a Litvy. Právě kvůli mezinárodní účasti zajišťují pořadatelé překladatele z Ředitelství zahraničních aktivit AČR. „Poskytují nám profesionály, kteří dokáží překládat jak simultánně, tak konsekutivně,“ doplnil kapitán Ing. Radek Zápotocký.

Počátky INMEPu sahají za hranice České republiky. „Inspiraci našli první organizátoři v Belgii, kde bylo organizováno setkání EOD specialistů na svátek patronky pyrotechniků svaté Barbory. Původní myšlenka byla propojit odborníky napříč všemi složkami i státy. Myslím, že se nám to postupem času podařilo,“ doplil kapitán PedDr. Jaroslav Kabele.

 

Fotogalerie