Den s armádou nabídl jak přednášku diplomata, tak i ukázku pyrotechnického vybavení

prohlídka vojenských vozidel
  • 15.4.2024
  • Zuzana Králová

Obléknout si protichemický ochranný oblek, vyzkoušet srdeční masáž nebo si prohlédnout pyrotechnický materiál – to všechno bylo náplní projektu Ministerstva obrany „ Den s armádou – Naše stopy v NATO“, který tentokrát zavítal na jih republiky. Více o branné povinnosti, Armádě České republiky a 15. ženijním pluku se dozvěděli žáci dvou škol, na píseckém Gymnáziu a Základní škole v Českém Krumlově. 

Z úrovně Ministerstva obrany se program zaměřil především na výročí 25 let vstupu České republiky do nejsilnější obranné aliance na světě, NATO. Žáci na píseckém gymnáziu se navíc mohli dozvědět více o důležitosti zahraniční bezpečnostní politiky v rámci Evropské Unie a NATO přímo z úst profesionála, českého diplomata Viktora Dvořáka, pracovníka Ministerstva zahraničních věcí. 

V průběhu dvou dní děti na jihočeských školách získaly základní informace o obraně státu, o úloze ozbrojených sil ČR při řešení krizových situací nebo o výhodách členství v dalších mezinárodních organizacích jako je OSN, EU, OECD. „ Rozhodně je to spojení teorie s praxí. V momentě, kdy přijde člověk ve vojenské uniformě, který vypráví o armádě České republiky nebo o branné povinnosti nás občanů k našemu státu, tak to zní úplně jinak, než když o tom vypráví učitel matematiky nebo dějepisu,“ vyzdvihla pozitivní dopad celé akce na žáky zástupkyně ředitele Irena Petráňová ze ZŠ Český Krumlov, kde se podobná akce konala už podruhé. „Asi před 6 lety jsme tady měli vojáky poprvé, a protože se vzdělávací akce všem moc líbila, hned jsem zažádala Ministerstvo obrany o další termín. Vím, že čekací doba je dlouhá, ale vyplatí se to,“ dodala zástupkyně ředitele. 

Jaký je život u konkrétních jednotek měli za úkol představit vojáci 15. ženijního pluku. Děti se seznámili s pojmem ženista. V rámci zdravotní přípravy si mohli si vyzkoušet kardiovaskulární resuscitaci, obléknout protichemický oblek nebo ochranou masku u chemiků. Jak vypadá nástražný výbušný systém nebo robot vysvětlili pyrotechnici, specialisté EOD. „Ukazujeme tady žákům základní prostředky pro práci pyrotechnika, což jsou roboti DR 20; batoh, ve kterém je souprava odstupné manipulace, takže různá lana, karabiny, háčky apod.; rozstřelovač, pyrotechnický oblek, detektor chemických látek, sestavu dálkového roznětu a spoustu dalších věcí,“ upřesnil vedoucí praporčík roty EOD 15. ženijního pluku nadrotmistr Karel Václavík.

Nechyběla ani ukázka vozidel, které se u 15. ženijního pluku používají. Děti si tak mohli zahoukat sirénou u vojenské sanity, sednout si za volant nového chemického vozidla IVECO S-LOV-CBRN, a v neposlední řadě si prohlédnout i obrněné vozidlo určené pro pyrotechniky. „Ohlasy žáků byly velmi pozitivní. Názorné ukázky při povídání o zdravovědě a chemické přípravě, i pyrotechnici -  vše bylo velkým přínosem, nejen pro žáky. Jsme moc rádi, že se Den s armádou v naší škole uskutečnil, i proto, že u nás pravidelně organizujeme branný den,“ vyzdvihl význam akce pro samotná školská zařízení učitel Radek Šlechta z píseckého gymnázia. 

Projekt Den s armádou naposledy vyráží do škol i tento týden, a to do plzeňského kraje. 

Fotogalerie