Cvičné scénáře pro pyrotechniky vycházely z reálných událostí na Ukrajině

1.jpg
  • 20.9.2023
  • Zuzana Králová

Více jak 30 situací představujících výbušnou hrozbu připravili instruktoři pro pyrotechniky v Bechyni. V rámci mezinárodního cvičení Minigator 2023 se do řešení nelehkých úkolů zapojili specialisté EOD (Explosive Ordnance Disposal) z České republiky, Polska, Slovenska a Spojených států Amerických. Přibližně šedesátka cvičících měla během 14 dní řešit především incidenty, které odráží současnou bezpečnostní situaci ve světě.

„ Účastníci cvičení mohou být nasazeni prakticky kdekoliv, kde v rámci NATO mohou působit. I z toho důvodu je musíme připravovat na konflikty, které jsou v současné době rozpoutány a jsou pro všechny aktuální hrozbou,“ upřesnil možnost využití poznatků z Minigatoru náčelník Centra technické a informační podpory EOD 15. ženijního pluku, které cvičení organizuje, podplukovník Jan Štipčák.

Informace pro tvorbu scénářů získávají jejich tvůrci z otevřených zdrojů, především z internetu. Jak prozradil zástupce řídícího cvičení kapitán Tomáš Labuda, v Afghánistánu se hodně používaly nálože z podomácku vyráběných výbušnin obsahujících např. hnojiva a jiné chemikálie. „ Improvizovaná výbušná zařízení se skládala většinou z civilních komponentů, jako např. plátů z pilek na dřevo, zdroje v podobě autobaterií a improvizované iniciátory. Zatímco na Ukrajině jsou systémy tvořeny většinou z konvenční munice, jako jsou protipěchotní miny kombinované např. s protitankovými minami.“

Jedna z často využívaných nástrah je i tzv. Booby trap. „ Často se to plete s improvizovaným výbušným zařízením, i když tam je jen tenká hranice. Jedná se např. o truhlíky s municí, které jsou narychlo zajištěny ručním granátem proti zdvihu, jak jsme byli zvyklí vídávat třeba za 2. světové války, když Němci opouštěli svoje pozice,“ dodal kapitán Labuda.

Jednotky EOD fungují jako podpora pro jinou manévrovou jednotku, která narazí na výbušnou hrozbu a vyžádá si pak přes TOC (Taktické operační centrum) pomoc u pyrotechniků. Mezi nástrahy patří např. improvizovaný výbušný systém na komunikaci, mostu nebo na kritické infrastruktuře, jako jsou např. vysílače. „ Náš tým včera řešil rozehru na železnici, kde jednotka narazila na výbušný systém. Zařízení nakonec museli naši pyrotechnici zničit tak, aby nedošlo k výbuchu, aby se mohli využít forenzní informace na sběr dalších poznatků a vyhodnocení situace,“ popsala jednu z nahraných situací velitelka EOD čety 901. ženijního praporu Sereď, poručice Patricie Chuchútová.

Minigator je především o posílení vztahů v mezinárodním prostředí, výměně zkušeností, poznatků a o praktickém výcviku. „ Je skvělé být tady, protože vidíme rozdílné přístupy a myšlení při řešení úkolů. Instruktoři pro nás připravili zadání ze skutečného života, které v Americe nemáme, takže pro mě i kolegy je to úžasná zkušenost,“ zhodnotil hlavní přínos cvičení četař Mathew Wittman, specialista EOD z Nebraské národní gardy USA.

 

Fotogalerie