Americká delegace si prohlédla jak sbírku munice, tak cvičiště EOD

dscn2166.jpg
  • 29.6.2022
  • Zuzana Králová

V termínu od 20. do 23. června 2022 se uskutečnila návštěva americké pracovní skupiny v rámci Information Exchange u Centra technické a informační podpory 15. ženijního pluku v Bechyni.

Jednání zahájili plk. gšt. Ing. František RICHTER a plk. gšt. Ing. Martin KAVALÍR, kteří přivítali všechny členy pracovní skupiny. Poté proběhlo vzájemné představení se jednotlivých členů obou pracovních týmů.

Následovala prezentace náčelníka Centra informační podpory (dále N CTIP) pplk. Štipčáka, který popsal zahraniční delegaci program na celý týden a prostory, kde budou jednotlivé ukázky probíhat. Dále N CTIP shrnul historii, strukturu, aktuální úkoly, činnost a jeho vize o fungování CTIP a jednotek EOD do budoucna.

Následující den se uskutečnila prohlídka Ženijního cvičiště EOD, kde se zahraniční partneři seznámili s jednotlivými objekty cvičiště a jejich účelem. Následoval přesun z prostoru Ženijního cvičiště EOD do prostoru Stojánky za nabíjecí stanicí, kde byla připravena statická ukázka velitelského stanoviště CBRN EOD. Odpolední program zahájil npor. Stanislav JINDERLE prezentací, ve které byly zahraniční delegaci představeny používané informační zdroje (EODIS, NEPS, AEODPS, ATTAC).

Třetí den byl zahájen na budově B 137, kde proběhla nejprve ukázka sbírky munice s výkladem pod vedením prap. Pavla Navrátila a o.z. Jana Marhuly. Poté následovala v prostoru hangáru B 139 ukázka materiálu EOD používaného u EOD jednotek 15. žp.

Před polední přestávkou dorazil do Bechyně ministerský rada pan Šimon Levíček ze sekce průmyslové spolupráce. Proběhlo oficiální podepsání smlouvy o mezinárodní spolupráci v rámci EOD informační podpory mezi českou a americkou stranou.

Předposlední den seznámil prap. Lubomír BUKÁČEK (VePozS) zahraniční delegaci s činností centra ECMAN (European Centre of Manual Neutralisation) formou presentačních videí. Dále pohovořil
o zapojení pyrotechniků ČR do vzdělávacího procesu ECMAN, Vídeň (Rakousko). Následně prap. Pavel NAVRÁTIL (CTIP 15. žp) hovořil o technickém vybavení výše zmíněného centra. Na závěr pak prap. Zdeněk BURIAN (CTIP 15. žp) teoreticky i prakticky, přestavil nový elektronický systém zabezpečení výbušného zařízení proti pohybu a detekci běžným detektorem kovu a popsal účast příslušníků CTIP 15. žp v rámci Research and Development oddělení ECMAN.

Závěr dne patřil prap. Janu BRADÁČOVI (CTIP 15. žp), který vystoupil s metodami ověřování technických postupů likvidace výbušných prostředků v rámci CTIP.

Poslední den jednání patřil americké straně. Během dopoledne vystoupili členové US delegace
s prezentacemi, ve kterých představili strukturu jejich organizace, jednotlivá pracoviště, podpůrné programy a publikační proces.

Po obědě se delegace přesunula do Prahy, kde byla návštěva zakončena jednáním na US Embassy.

Autor: pplk. Jan Štipčák

Fotogalerie