Home page > Aktuality > 15. ženijní pluk střežil na hraničních přechodech i stavěl odběrová místa

15. ženijní pluk střežil na hraničních přechodech i stavěl odběrová místa

Na hraničním přechodu Strážný nebo Dolním Dvořišti, u vojenské nemocnice v Olomouci, na Litovelsku – tam všude pomáhali vojáci 15. ženijního pluku. Kvůli koronaviru musela posádka Bechyně i Olomouc přijmout přísná bezpečnostní opatření, ale provoz všech třech podřízených praporů, i když v omezeném měřítku, jede dál. Pluk je neustále připraven plnit další úkoly ve prospěch českých občanů a státu.

Od třetího březnového týdne působilo 19 vojáků 151. ženijního praporu přímo na hraničním přechodu Strážný, kde podle nařízení vlády posilovali policejní jednotky. Ženisté byli rozděleni do třech skupin a střídají se po 12 hodinách. V kombinovaných hlídkách společně s policisty a celníky kontrolovali projíždějící řidiče, zda mají v pořádku doklady a také potvrzení od svých zaměstnavatelů. „ Od sobotní půlnoci navíc musí předložit i formulář příjezdů a odjezdů do/z ČR. Do tohoto tiskopisu, který je volně přístupný na internetových stránkách, příslušník policie provede záznam o přejezdu osoby. Aby byla osoba považována za tzv. pendlera, musí splňovat podmínku v podobě minimálně tří přejezdů za týden přes hraniční kontrolu,“ doplnil informace přímo z místa velitel skupiny šestice vojáků por. Jakub Vrbka. Naši vojáci tady byli proti nákaze chráněni rouškami, brýlemi, rukavicemi a dalšími ochrannými pomůckami. Navíc si každý dovezl i ochrannou masku OM-90 a ochranný oblek JP-90.

153. ženijní prapor zase pomáhal na Moravě. Propůjčil své nafukovací stany i vojáky pro odběrové místo u Vojenské nemocnice v Olomouci. „ Celkem jsme postavili tři stany, které hlídají 3 vojáci přes den a 2 v noci. Dva stany slouží jako triáž, což je směrování pacientů do nemocničního zařízení podle příznaků a délky jejich trvání, a jeden je přímo určený k odběru vzorků na infekční onemocnění Covid-19,“ upřesnila využití materiálu praporu vrchní praporčice Bronislava Smetková. Dále poukázala na to, že jedna triáž je k dispozici nemocným i zdravotníkům v areálu vojenské chirurgie a  druhá přímo u Klášterního Hradiska.

Dalším úkolem pro 153. ženijní prapor byly terénní úpravy na okraji Litovelska, oblasti postižené karanténou, kde pomohli svými stroji postavit logistické zabezpečení vojenské a 6. polní nemocnice. Toto odběrové místo navíc zásobovali pomocí cisterny C-180 pitnou vodou.

Zkušenosti z hraničního přechodu Dolní Dvořiště mají už i 4 vojáci obvaziště 151. ženijního praporu, kteří pomáhali hasičům a celní správě od 13. do 15. března.  Skupina zdravotníků měla za úkol měřit teplotu u lidí ve vozidlech, kteří se vraceli zpátky ze zahraničí do České republiky. Po ukončení dvanáctihodinové směny, ve které se po dvou střídali, museli pokaždé projít u hasičů chemickou očistou. Ta určitě nebyla vzhledem k situaci od věci. „ Hned první den v pátek jsme zachytili muže středního věku, který měl teplotu. Okamžitě jsme ho přemístili do speciálního stanu, kde musel počkat až do příjezdu rychlé záchranné služby, která ho odvezla na podrobnější vyšetření. Bezpečnostní opatření, která se týkají nošení ochranných pomůcek, jsou tady nezbytnou součástí,“ dodala velitelka odběrového týmu nadrotmistryně Lucie Vysoká

Fotogalerie

Nahoru