Život na útvaru se pomalu vrací do normálu

1.jpg
  • 15.5.2020
  • Zuzana Králová

Zahájení kurzu angličtiny a znovuotevření Dětské skupiny – to jsou první vlaštovky, které naznačují postupný přechod do normálního provozu 15. ženijního pluku. Skončil také tzv. home office a parkoviště v posádce Bechyně se opět zaplnila. I tak ale stále přetrvává dodržování přísných hygienických pravidel.

Omezení například spočívá v tom, že v učebně angličtiny místo původně plánovaných 12 studentů zasedlo jen 6. „ Máme tady přeci jenom menší prostor a protože vojáci mohou sedět od sebe ve vzdálenosti minimálně 2 metrů, musel se jejich počet snížit,“ upřesnil současnou situaci při výuce lektor anglického jazyka, nadporučík Jan Vosáhlo. Zároveň dodal, že podmínkou výuky je také například nošení ochranných roušek, popř. štítů a každý si musí před vstupem do třídy vydesinfikovat ruce.

Přestože určitá omezení přetrvávají, jak lektoři, tak i studenti kvitují možnost návratu k výuce:“ I když se nám kurz STANAG 1 posunul o téměř jeden měsíc, jsem moc rád, že se nakonec vůbec koná. Nejen proto, že musím na svoji nové funkci splňovat určitou jazykovou úroveň, ale i pro mě samotného. Angličtinu se snažím doma učit už celou řadu let a teď mám konečně možnost si ji zlepšit pod dohledem kvalifikované osoby,“ prozradil účastník kurzu rotmistr Petr Mik.

Po osmi týdnech opět obnovila provoz také Dětská skupina MO v posádce Bechyně. Nouzový stav a přísná opatření s ním spojená byla příčinou jejího uzavření 18. 3. 2020. Vedoucí učitelka Pavla Dvořáková zdůvodnila, proč došlo k otevření až nyní: „ Do naší skupinky chodí děti od jednoho roku. Největší zastoupení mají dvouleté a tříleté děti.  Pro ně bylo skutečně velice náročné dodržet požadavky na celodenní nošení roušek. Pokud bychom striktně dodržovali veškerá hygienická doporučení a nařízení, měly by děti v rouškách dokonce i spát. Neuměla jsem si představit, že bychom to zvládli.“ Dále dodala, že rodiče byli velice rozumní a citliví a službu péče za těchto podmínek nepožadovali.

Situace se zcela změnila po vydání Mimořádného  opatření  z  5. 5. 2020 a děti v Mateřských školách a Dětských skupinách byly vyjmuty z této povinnosti. Stále platí například tzv. ranní filtr při převzetí dítěte, což je posouzení zdravotního stavu dítěte, měření teploty a zápis o vizuální kontrole, zvýšená dezinfekce rukou nebo rozestupy postýlek. „ To je pro „ vojenské“ děti naprosto v pohodě. Tento týden je prozatím hlášeno  4-5 dětí. Podle jejich nadšení, pohodové nálady a radosti je vidět, že se již moc na své kamarády, tety i hračky těšily,“ dodala Dvořáková.

Radost z návratu mezi své vrstevníky potvrdila i maminka dvouletého Radovana, četařka Romana Radostová:“ Měla jsem trochu strach, že po dvou měsících doma se mu nebude do dětské skupiny chtít. O to víc jsem byla v šoku, když se se mnou ani pořádně nerozloučil a hned běžel za dětmi a svými oblíbenými tetami.“

Na lepší časy se u 15. ženijního pluku blýská i výcvikům. První by měly u podřízených praporů 15. ženijního pluku začít už v červnu. Zatím se počítá jen s vojenskou přípravou menších skupin, maximálně do 30 vojáků.

Fotogalerie