Úvodní stránka > Aktuality > Ženisté se zdokonalovali v oblasti RCP pod vedením amerických kolegů

Ženisté se zdokonalovali v oblasti RCP pod vedením amerických kolegů

Specialisté texaské národní gardy (US TANG) vedli ve dnech 15. – 19. května výcvik vybraných příslušníků 151. ženijního praporu z Bechyně a 153. ženijního praporu z Olomouce v základních dovednostech „Route Clearance Patrol“ (RCP).

Cílem výcviku bylo seznámení příslušníků 15. ženijního pluku s informacemi a trendy v oblasti RCP, tedy ženijního průzkumu komunikací se zaměřením na identifikaci improvizovaných výbušných zařízení (IED) s využitím detektorů kovů, vizuální kontroly, naučení základních drilů a dovedností při provádění těchto činností.

Jednou z modelových situací bylo, že před patrolou provádějící průzkum cest, bylo na základě znalostí taktiky nepřítele a vyhodnocení terénu, identifikováno zranitelné místo, kde by se mohlo vyskytovat hrozba v podobě improvizovaného výbušného zařízení.

Postup týmu při odhalování hrozby

„Manévr byl zahájen oboustrannou izolací cíle. Čtyřčlenné formace na každém křídle provedly izolaci místa hrozby ve vzdálenosti několika desítek metrů tak, aby byly přerušeny povelové iniciační systémy pro IED,“ popisuje postup poručík Ondřej Tichý, řídící výcviku RCP. „Patrola uzavřela komunikaci, aby zabránila případné snaze vozidla nebo chodce infiltrovat se do sestavy pěšího prvku a za pomoci detektorů kovů se snaží aktivně vyhledávat improvizované výbušné zařízení.“ Jinými slovy vyhledávají přímo spínače, zdroje elektrické energie, nálože, eventuálně povrchové stopy, které by naznačovali činnost nepřítele v tomto prostoru nebo demaskující příznaky umístění náloží.

Složení skupiny

Velikost skupiny plnící příslušný úkol se může lišit a odvíjí se od konkrétní situace. V tomto případě je ve středovém prvku tvořena první a druhou pátrací sekcí, což jsou dvojice, ve které jeden aktivně vyhledává detektorem kovů na vzdálenost zhruba 1 metru a vizuálně na vzdálenost 5 metrů. Druhým je střelec - force protection, jehož úkolem je zajišťovat bezpečnost v kruhu 360o a zároveň pomáhá vizuálně prohledávat okolí od pětí do dvacetipěti metrů. Druhá pátrací sekce pracuje podle stejného principu.

Pátým člověkem v sestavě je velitel středové formace. Ostatní členové týmu tvoří force protection, jejíž hlavním úkolem je zabezpečit zadní část pěší formace proti nastřelení.

Nález IED

„V případě nálezu možné hrozby je nejprve potřeba výrazně označit danou pozici v momentě nálezu a zapamatovat si místo nálezu ve vztahu k orientačním bodům v prostoru tak, aby informace o nálezu mohla být dopřesněna další podpůrné jednotce,“ vysvětluje poručík Tichý.

„Do příjezdu podpůrné jednotky EOD, která odstraní nalezené IED, je potřeba uzavřít místo nálezu proti případnému útoku a zároveň, aby jej dokázala aktivně kontrolovat proti vstupu nežádoucích osob. Vzhledem k tomu, že je pro skupinu provádějící RCP komplexní iniciační systém neznámý, musí být rovněž rozmístěna tak, aby nebyla ohrožena tlakovou vlnou v případě výbuchu IED,“ uzavírá poručík Tichý.

Vše, co se ženisté naučili, budou předávat dalším kolegům. Spolupráce bude pokračovat nejen s americkými specialisty, ale také se slovenskými ženisty, kdy k podobnému společnému výcviku dojde v červnu letošního roku.

 

Autor: kapitánka Jana Sedláčková

Foto: autorka a nadrotmistr Oto Svoboda

Fotogalerie

Nahoru