Ženisté pontonové roty společně s Američany a aktivní zálohou přemostili Labe

1.jpg
  • 25.9.2019
  • Zuzana Králová

Na vodním cvičišti Litoměřice se v týdnu od 9. do 13. září setkali příslušníci pontonové roty z Bechyně, Aktivní zálohy a také Texaské národní gardy z USA. Společně měli za úkol se v rámci soustředěného výcviku pontonové roty 151. ženijního praporu pod názvem Labe 2019 za velmi krátkou dobu naučit obsluhovat pontonovou mostovou soupravu.

„Hlavní cíl tohoto týdne pro pontonovou rotu je ve dvou dnech vycvičit více než 50 nováčků a postavit s nimi pontonový most. Podobně by tomu bylo i v krizové situaci, kdy bychom v případě nedostatku času museli nováčky vycvičit za mnohem kratší dobu, „ upřesnil hlavní úkol výcviku řídící zaměstnání kapitán Zbyněk Frai.

Celkem 97 cvičících, z toho 12 Američanů a 20 tzv. záložáků, muselo ze začátku zdolávat nejen překážky způsobené malými nebo téměř žádnými zkušenostmi s manipulací s pontony, ale zároveň museli překonávat i jazykové bariéry.

„ Ze začátku jsme měli problémy se domluvit, hlavně s řadovými vojáky. Na velitelské a řídící úrovni zádrhel nebyl. Po dvou dnech si ale všichni osvojili společné povely, což považuji za veliký úspěch, „podotkl velitel skupiny Texaské národní gardy kapitán George Lopez.

Účast ženistů ze zahraničí je nejen z důvodu prohlubování spolupráce armád NATO při výcviku na vodě, ale také proto, že odborný systém přípravy personálu mají za oceánem téměř stejný jako u nás. „Ti, kteří sem přijeli cvičit, jsou vlastně aktivní zálohy Texaské národní gardy a také oni, kromě dvou, jsou úplně noví a vidí pontonovou soupravu poprvé, takže se jí stejně jako naše strana učí obsluhovat, „ upřesnil důvod účasti americké strany na výcviku v České republice zástupce velitele 15. ženijního pluku plukovník František Richter.

Většina nováčků byla i z řad aktivní zálohy. Desátník Tomáš Kolařík, který v civilu pracuje pro lodní dopravu, ocenil hlavně dobrou spolupráci jak cvičících, tak i školících účastníků:“ Cvičení bylo velmi zajímavé po technické i odborné stránce. Zejména s americkou armádou jsme se naučili hodně nových věcí. Stavba pontonového mostu je velmi složitá záležitost, ale všichni jsme to nakonec zvládli bez větších komplikací.“

Svoji sehranost a získané nové zkušenosti předvedli vojáci ve čtvrtek 12. září, kdy se na výcvik přijel podívat náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata, zástupce velitele Pozemních sil AČR brigádní generál Ladislav Jung a také náčelník ženijního vojska plukovní Jiří Tršo. Poté, co byli seznámeni s cílem a úkolem výcviku, čekala na ně reálná ukázka zřizování přívozového a mostového přepraviště.

„Stavba mostu je rozdělena do několika fází na šesti náplavkách. Pokud se zaměřím pouze na stručný popis, pak se jedná o shoz pontonů z nákladních vozidel Tatra 815 do vody, pospojování, stabilizaci a následně pak připojení nájezdových plošin. Z celkového počtu 22 pontonů tak vznikne most o délce 145 metrů, který má při snížené rychlosti maximální nosnost 70 tun, „popsal průběh nácviku řídící zaměstnání kapitán Zbyněk Frai.

Výcvik jako takový započal v půl deváté a za dvě a půl hodiny byl most přes Labe zřízen a zpřístupněn. Významní hosté a Klub přátel ženijního vojska z Litoměřic, jehož zástupci předali armádnímu generálu i publikaci s názvem Ženisté litoměřické a terezínské posádky, pak mohli bezpečně společně s armádním generálem Alešem Opatou přejít suchou nohou z jednoho břehu na druhý.

„Během dnešního výcviku jsem viděl efektivní součinnost profesionálních vojáků, aktivní zálohy a Texaské národní gardy. Ženisté úspěšně splnili úkol i přesto, že většina vojáků stavěla celý pontonový most na Labi vůbec poprvé, „ okomentoval po skončení ukázky výkon vojáků armádní generál. V rámci krátké debaty informoval vojáky kromě jiného i o tom, že se v nejbližších letech plánují nakoupit nové pontonové mosty. Jejich technické parametry by měly odpovídat požadovaným standardům Severoatlantické aliance.

Poslední cvičení s mezinárodní účastí na vodním cvičišti Litoměřice se konalo v roce 2017, kdy se společného výcviku ženijních jednotek zúčastnilo na 250 vojáků ČR, ženijního praporu Ozbrojených sil Slovenské republiky a příslušníků Texaské národní gardy. Co se týká reálného nasazení, poslední využití ženistů a záchranářů 15. ženijní pluku bylo při živelné pohromě v roce 2013. V měsíci červnu postihly Liberecký a Ústecký kraj povodně, během kterých se vojáci podíleli na odstranění jejích následků a také stavbami mostních provizorií. V té době bylo celkem nasazeno až 166 osob a 119 kusů techniky denně.

 

Fotogalerie