Home page > Aktuality > Ženisté dokončili výstavbu humanitární základny

Ženisté dokončili výstavbu humanitární základny

Na ploše odpovídající čtyřem fotbalovým hřištím stojí 45 stanů. V případě potřeby by poskytly zázemí až pro 450 lidí.

Olomoučtí ženisté základnu cvičně postavili ve vojenském újezdu Libavá. Ve středu úkol dostali od náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Josefa Bečváře a ministra obrany Martina Stropnického v souvislosti s migrační krizí. Vše se muselo stihnout do 48 hodin.

„Cílem prověrky je vyzkoušet si výstavbu podobného tábora v praxi. V případě krizové situace není možné ponechat migranty se volně a nekoordinovaně pohybovat po našem území. Na tuto eventualitu, stejně jako na střežení hranic, musíme být připraveni,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický, který si práci ženistů společně s generálem Bečvářem na místě prohlédl.

Na stavbě základny se podílelo 60 vojáků. Další stovka by byla potřeba pro zajištění jejího provozu.

„Základna poskytuje prostor pro ubytování ve vytápěných stanech, hygienické zázemí, přípravu a výdej stravy, základní lékařské ošetření a v případě potřeby i výdej nutného ošacení. Skládá se z přijímacího střediska, ubytovací a technické části,“ upřesnil generál Bečvář.

Vojáci teď stany opět rozeberou a uloží. Pokud by záchytná a ubytovací centra Ministerstva vnitra a Policie ČR pro přijetí většího počtu běženců nestačila, stavěli by základnu naostro.

Armáda České republiky má dvě plně připravené materiální základny humanitární pomoci, každou s kapacitou až 450 osob. Uložené jsou u 151. ženijního praporu v Bechyni a 153. ženijního praporu v Olomouci. V minulosti je využili při povodních nebo v zimě 2008, kdy v nich pražský magistrát kvůli velkým mrazům ubytoval bezdomovce.

Fotogalerie

Nahoru