Ženista v Kuvajtu funguje na principu stavebního dozoru

1.png
  • 28.4.2021
  • Zuzana Králová

Opravy hangárů pro vojenská letadla nebo techniku, výstavba střelnice nebo jídelen. Pod rukama nadrotmistra Oty Svobody prošlo na základně Arifjan v Kuvajtu více jak 180 různých projektů za miliony amerických dolarů. Ženista z Bechyně během půl roku působení dokázal, že si Česká republika svoje místo mezi dalšími 73 různými národy dokáže obhájit.

„ Byl jsem součástí 5. úkolové uskupení Irák, které bylo složeno ze šesti lidí z celé armády České republiky. Společně s kolegou „ajťákem“ jsem byl zařazen do zahraniční operace v Kuvajtu, já konkrétně na pozici ženisty v tzv. Combined Joint Engineers skupině neboli na Ženijní oddělení,“ popsal svoje funkční zaměření v misi vedoucí praporčík ženijní speciální roty 151. ženijního praporu. Podle něj je až neuvěřitelné, kolik národů na jednom místě je schopno společně spolupracovat. „ Oni se pyšní tím, že jsou nejen multinárodní, ale i multioborový. Například tam nepracují jen čistě zpravodajci, ale kombinují se společně s operačkou. Můj český kolega byl zase součástí spojařské plánovačky.“

Camp Arifjan nejvíce spolupracuje se základnami Al Asad Air Base (AAAB) a Erbil Air Base (EAB). „ Všechny irácké i koaliční základny potřebují stavět. Veškeré projekty, které se realizovaly, museli projít přes nás – ženisty, a pak i další sekce, jako jsou ekonomové, právníci atd. My jsme fungovali na způsob stavebního dozoru. Naši úkolem bylo vysvětlovat, jak se co postaví a popř. hledat levnější nebo efektivnější varianty,“ upřesnil svoji práci na zahraniční operaci Svoboda. Podpora OIR (Operation Inherent Resolve) je zaměřena nejen na Irák, ale i Sýrii. „ Řešili jsme tam také několik projektů. Většina z nich se týkala elektriky. Tzn., aby tam měli dostatečné množství generátorů, aby tam fungovala elektrická síť, která byla hodně zastaralá apod..“ 

Společným jazykem 74 národů a přibližně 9 tisíc příslušníků na základně byla angličtina. „ Nejvíc jsem spolupracoval s Američany, Australany nebo Novozélanďany, ale potkával jsem se tam i s Francouzi nebo s Jihokorejci, což mě hodně překvapilo. Kolikrát jsem šel po základně a ani jsem nepoznal uniformu, jakému národu patří.“ S angličtinou Svoboda velké problémy neměl. „ V misi se používají dvě roviny angličtiny. Jedna ta, se kterou se potřebujete domluvit v běžném životě a ta druhá – odborná, kterou potřebujete ke své práci. Zhruba po dvou měsících jsem měl pocit, že se domluvím v obou směrech.“

Kuvajt je typický svým pouštním klimatem. V létě tady teploty přes den přesahují i 50°C. „ Když jsem přijel, nepřišlo mi to až tak hrozné. Asi je to tím, že je tady velké sucho. Přes den jsme se většinou pohybovali v klimatizovaných kancelářích a sportovat jsme chodili až večer, když už nebylo takové teplo. Na druhou stranu mě překvapila zima. I když bylo třeba 10°C nad nulou, tak jsem byl promrzlý na kost.“

Velkým přínosem kromě rozšíření znalostí v anglickém jazyce vidí Svoboda i v získání nových zkušeností v mezinárodním štábním prostředí. „ Pro mě byla práce na štábu prakticky velkou neznámou. Hodně jsem se v Kuvajtu naučil a zjistil jsem, že jiné národy fungují prakticky na těch samých principech, jako my. Všechny nové znalosti můžu teď použít i u nás na útvaru, u 15. ženijního pluku.“

  •  Vojáci Armády České republiky zastávají různé funkce v mezinárodních štábech na jednotlivých stupních velitelství misí OIR (Operation Inherent Resolve) a NMI (NATO Mission Iraq) v Bagdádu, Al-Taji a Kuvajtu. 
  • 17. října 2014 ministerstvo obrany USA formálně založilo tzv. kombinovanou společnou pracovní skupinu – Operation Inherent Resolve (CJTF – OIR) s cílem formalizovat probíhající vojenské akce proti rostoucím hrozbě ISIS v Iráku a Sýrii. V současné době poskytuje CJTF-OIR bezpečnostní podporu irácké vládě (Irácké bezpečnostní síly) a příslušným orgánům v Sýrii (Syrské demokratické síly).

Zdroj: www.army.cz, www.inherentresolve.mil

 

Fotogalerie