Home page > Aktuality > Záchranáři viseli na lanech

Záchranáři viseli na lanech

V prvním prosincovém týdnu se uskutečnil letos již třetí výcvikový týden záchranné čety Aktivní zálohy 15. ženijního pluku. „Záložáky“ nejprve čekala technická příprava, kdy se zdokonalovali v řízení vojenských vozidel a prohlubovali znalosti ženijních strojů. Poté, co prošli testem výročního přezkoušení z tělesné přípravy, vstoupili do týdenního kurzu vojenského lezení.

Načerpali zde nejen základní dovednosti lezení, ale prodělali komplexní přípravu ve fyzické i psychické zdatnosti. V tomto výcvikovém týdnu byla také prakticky procvičena témata topografie, přesunu na dlouhou vzdálenost za tmy, zdravotní příprava či tématika záchrany s použitím lezeckých postupů. Lezlo se za světla i za tmy, na lezeckém trenažéru i na skalách. Na závěr výcviku účastníci složili praktickou i teoretickou zkoušku.

Kurzu se zúčastnili kromě příslušníků Aktivní zálohy také příslušníci 151. ženijního praporu z Bechyně. Program výcviku odpovídal standardům, které splňuje výcvik profesionálních vojáků. Na výcviku bylo možné potkat po boku příslušníků záloh také například velitele čety stavební roty či vedoucího praporčíka záchranné roty.

Výcvik byl opravdu intenzivní, cvičilo se od brzkého rána až dlouho po setmění, tedy „od tmy do tmy“. Běžně se cvičící vraceli z výcviku až v deset večer. Výcvik na skalách dokonce probíhal až do brzkých ranních hodin s následným nočním přesunem do posádky. První tři dny pršelo celý den, takže se cvičící potýkali nejen s chladem, ale také s mokrem.

„Cvičení opět proběhlo výborně a bylo velmi dobře připravené. Co se týče lezecké přípravy, byla to pro mnoho z nás úplná novinka. Odjíždíme se spoustou nových znalostí. Jsem rád, že všichni výcvik zvládli, že dané úkoly byly splněny a že nedošlo k úrazu. Jako člověk si odvážím zkušenost, že jsou situace, kdy musíme postupovat jasně daným způsobem. Jsem rád, že se setkáváme s činnostmi, s kterými se v civilním prostředí jen tak nesetkáme,“ vyhodnotil velitel záchranné čety Aktivní zálohy poručík Dušan Havlíček.

Velitel záchranné roty 151. ženijního praporu zhodnotil výcvikový týden jako přínosný s poukazem na to, že kladně hodnotí především novu tématiku zařazenou do výcviku, kterou je vojenské lezení. Uvedl, že dosud se procvičovala tématika ženijní odbornosti a používání ženijní mechanizace.

Fotogalerie

Nahoru