Home page > Aktuality > Záchranáři opět na značkách

Záchranáři opět na značkách

Na druhý březnový týden byl pro záchranáře bechyňské posádky 15. ženijního pluku opět připraven výcvik se zaměřením na vyčleňované síly a prostředky ozbrojených sil do jednotky pro pohotovostní systém OSN (UNPCRS). Tentokrát se výcvik soustředil zejména na psychologickou přípravu, kde si vojáci utužili vědomosti v oblasti psychologie při práci záchranáře během plnění úkolů záchranných prací. V dalších dnech byla probrána problematika mezinárodního humanitárního práva, proběhl výcvik s prostředky chemické detekce, výcvik hasičského družstva, výcvik ve zdravotnické přípravě při záchraně osob, řidičská příprava, vyprošťování, vlečení, nakládání techniky a další.

V poslední den výcviku se na bechyňské záchranáře přijely podívat děti z občanského sdružení Smíšek z Prahy. O zábavné zprostředkování výkladu vojenských činností se postaral kaplan ženijního pluku, kapitán Jan Böhm. Děti si prohlédly základní techniku záchranné roty a seznámily se s vybranými úkoly, které jednotka plní. Během krátké chvíle se naučily vojenský pozdrav, měly možnost sedět ve vyprošťovacím tanku, pásovém transportéru středním, nakoukly tedy pod pokličku vojenským profesionálům velmi zblízka. Po obědě, který zpříjemnili vojáci a vojákyně vlastnoručně napečenými buchtami, musely být děti evakuovány z budovy, ve které se právě nacházely, a to z důvodu náhlého vzniku požáru. „To vše samozřejmě dle naplánovaného scénáře, který si pro ně bechyňští záchranáři připravili,“ vysvětlil kapitán Böhm. Evakuace proběhla v pořádku a přínos byl na obou stranách, děti prošly náručemi vojenských hasičů a mohly si je tak prohlédnout velmi zblízka.  „Záchranáři si pak vyzkoušeli, jaké to je evakuovat více než třicet osob současně, nadto velmi živých a rychlých, protože se jednalo o děti ve věku 3-6 let“. Po obědě se děti ještě jednou podívaly na vojenskou techniku a měly možnost udělat si piknik přímo na pojezdové dráze bechyňského letiště.

Celým dnem se posádkou ozývalo houkání klaksonů, sirén, blikání majáků a zejména pak švitoření dětských hlasů. Dětský smích pro vojáky znamenal poděkování za odvedenou práci a snahu zpříjemnit dětem další den v jejich nové etapě života.

Fotogalerie

Nahoru