Home page > Aktuality > Vojáci trénují plavání ve vodě i o teplotě 10° C

Vojáci trénují plavání ve vodě i o teplotě 10° C

Záchranu tonoucího, plavání v botách i  maskáčích nebo skoky do neznámé vody – to všechno je náplní kurzu Vojenského plavání organizovaným Pozemními silami, který se tento týden koná v posádce Bechyně a jejím okolí. Celkem 25 vojáků z celé České republiky se u 15. ženijního pluku připravuje na možnost stát se instruktorem plavání, anebo si obhajují své instruktorské licence.

I při tomto kurzu sehrály roli omezení týkající se koronaviru.„Kvůli dodržení hygienických nařízení jsem musel cvičící rozdělit do skupin, které fungují po celou dobu kurzu. Hned první den, když jsme měli plavání ve venkovním bazéně v Hluboké nad Vltavou, jsme trénovali např. dopomoc unavenému plavci. Abychom vyhověli současné hygienické situaci, tak jsme cvičili výhradně s figurínami, což byla vlastně menší změna oproti jiným rokům, „ upřesnil nutná opatření poručík Michal Strejc, který je vedoucím instruktorem AČR pro vojenské plavání. V celé armádě je jich pouze do jedné desítky.  

V úterý čekaly na účastníky kurzu vstupní testy. Nejprve museli uplavat 300 metrů bez přestávky na čas, pak se ponořit na 30 sekund a nakonec zvládnout ještě 25 metrů pod vodou. „ Ve venkovním bazénu jsme trénovali i ve středu dopoledne, kdy měli za úkol doplavat 50 metrů záchranářským kraulem a pak táhnout figurínu 150 metrů. Voda tam je opravdu studená a, i když jsme dělali přestávky, všichni se třásli jak osiky,“ upřesnil vedoucí instruktor.

Úplně jiné prostředí čekalo na 24 plavců ve středu odpoledne, kdy se přesunuli na řeku Lužnici. Jedním z úkolů bylo např. svléknutí oblečení i s botami přímo ve vodě. „Nikdy jsem v oblečení neplaval a vysvlékání byla pro mě také úplná novinka. Hodně jsem se toho bál, že mě bude oblečení potápět, ale bylo to spíš naopak. Mám z toho skvělý pocit. Nejhůř šly sundat asi kalhoty. Naopak mě překvapila vojenská blůza, že šla úplně lehce,“ podělil se o své zážitky nadrotmistr Jan Kadubec z rakovnického útvaru.

„ Nejtěžší je překonat ten psychický blok z toho vstupu do neznámého prostředí, do studené a kalné vody. Mnoho lidí odradí představa, že např. plavou v úplném tichu, tmě a ve studené vodě, nebo se brodí blátem, musí skočit do neznámé vody - to všechno může vést k vyvedení z rovnováhy, „ uvedl hlavní příčiny možného neúspěchu v tomto kurzu bývalý vrcholový plavec četař Petr Krejčíř z Olomouce, který je instruktorem vojenského plavání už od roku 2006.

Kromě dalších nácviků jako je např. jízda na raftu či jiné lodi, plavání se zátěží v podobě batohu a kompletního oblečení, noční i skryté plavání nebo vytažení člunu ve špatném terénu do určeného bodu i pomocí lan a karabin, musí všichni absolventi i obhajující instruktoři napsat závěrečný test z teorie vojenského plavání.

„ Pokud znají vojenskou publikaci Pub 71 – 84 – 04 a bezpečnostní opatření, neměli by s tím  mít větší problém. To ale neznamená, že všichni mají nakročeno k tomu se stát instruktorem. Není to zdaleka tak lehké. Musí ještě absolvovat řadu kurzů a zdokonalovat se i v jiných tématech, jako jsou např. lanové techniky, je v tom i ovládání plavidel a spousta dalších věcí,“ dodal Strejc. Zároveň podotkl, že z celkového počtu 16 absolventů tohoto kurzu se podle jeho zkušeností instruktory stanou např. pouze 2 lidé.

Licence instruktora vojenského plavání se musí obhajovat každé tři roky. Základem je zvládnout všechno nejen znalostně a technicky, ale mít také základy pedagogiky a být schopen tyto věci vysvětlit a naučit ostatní.

Fotogalerie

Nahoru