Home page > Aktuality > V rámci návštěvy České republiky zavítali velitelé národních gard států Texas a Nebraska i k ženistům do Bechyně

V rámci návštěvy České republiky zavítali velitelé národních gard států Texas a Nebraska i k ženistům do Bechyně

V pátek 2. února v rámci třídenní návštěvy České republiky navštívil velitel Texaské národní gardy generálmajor John Nichols a velitel Nebraské národní gardy generálmajor Daryl Bohac i 15. ženijní pluk v Bechyni.

Návštěvy se spolu s nimi zúčastnili 1. zástupce náčelníka Generálního štábu generálporučík Jiří Baloun, zástupce velitele Pozemních sil plukovník Petr Procházka, vojenský attaché Spojených států amerických plukovník Roger Bowman a další příslušníci národních gard států Texas a Nebraska.

Delegaci po přistání na bývalém vojenském letišti v Bechyni přivítal velitel 15. ženijního pluku plukovník Jiří Lustyk. Hlavním předmětem jednání bylo prohloubení spolupráce v oblasti přípravy ženijních jednotek a specialistů EOD (Explosive Ordnance Disposal). Dále byli hosté seznámeni se strukturou, hlavními úkoly 15. ženijního pluku a spoluprací se zahraničními partnery v oblasti přípravy vojsk. Po prezentaci shlédli ukázku vybavení jednotek EOD.

Představitelé národních gard států Texas a Nebraska navštívili Českou republiky v rámci projektu o spolupráci „State Partnership Program“. „Ženisté navázali spolupráci s národními gardami států Texas a Nebraska již v roce 2012. Během jednání jsme projednali oblasti a termíny společných výcviků v letech 2018 a 2019. Oboustranně bylo odsouhlaseno pokračování výcviků v oblasti EOD, Route Clearance Patrol (RCP), prevenci proti improvizovaným výbušným zařízením (C-IED- Counter-Improvised Explosive Device) a přípravě stavebních a pontonových jednotek,“ vysvětluje velitel 15. ženijního pluku plukovník Jiří Lustyk a dodává: „Účastí na cvičeních a výcvicích se zahraničními partnery získáváme neocenitelné zkušenosti při budování a udržování požadovaných schopností.“

Ženisté se tak setkají s příslušníky Texaské a Nebraské národní gardy například při výcviku ve vyhledávání improvizovaných výbušných prostředků během patrol, tzv. Route Clearance Patrol (RCP). Dále v rámci výcviku pontonových jednotek při překonání vodních překážek v Litoměřicích a Texasu či v německém Hohenfelsu při výcviku ženijních stavebních jednotek.

Fotogalerie

Nahoru