Home page > Aktuality > V Praze se koná konference ženijních náčelníků států NATO

V Praze se koná konference ženijních náčelníků států NATO

V Praze včera začala dvoudenní konference ženijních náčelníků států Aliance – NATO Senior Joint Engineer Chief Conference (NSJEC). Účastní se jí 80 důstojníků včetně osmi generálů z 24 členských států Aliance. Setkání se koná každý rok, letos připadla role hostitele poprvé České republice.

Konference NSJEC je fórem pro ženijní náčelníky velitelství NATO, operačních velitelství vytvářených ve prospěch Aliance (tzv. mezinárodních sborů) a náčelníky ženijních vojsk států NATO.

„NSJEC je poradním orgánem NATO, který se zabývá problematikou ženijního zabezpečení Aliance, vypracovává ženijní vize a cíle a udává doporučení pro velitelství NATO a ženijní Centrum výjimečnosti (MILENG CoE). Program letošní konference obsahuje informační prezentace k otázkám, které chtějí náčelníci této odbornosti prodiskutovat,“ vysvětlil podplukovník Martin Kavalír, zástupce náčelníka ženijního vojska Armády ČR.

První den konference bylo mimo jiné na programu téma takzvaného Akčního plánu připravenosti (Readiness Action Plan) a jeho dopad na ženijní zabezpečení, dále diskuze o ženijních termínech, definicích a výcviku a seznámení s programem MILENG CoE v německém Ingolstadtu pro příští rok. „Jedním z důležitých jednání bylo odsouhlasení pracovního návrhu definice ženijních prací s dopadem do ostatních doktrinálních dokumentů,“ řekl náčelník ženijního vojska Armády ČR plukovník gšt. Jiří Lustyk, který konferenci zorganizoval.

Fotogalerie

Nahoru