Úvodní stránka > Aktuality > V Krkonoších odstartoval zimní přírodní víceboj Krkomen2017

V Krkonoších odstartoval zimní přírodní víceboj Krkomen2017

Dvacet tříčlenných družstev se v pondělí 18. prosince postavilo na start Otevřeného přeboru velitele Pozemních sil AČR v zimním přírodním víceboji Krkomen 2017. O nejlepší umístění v soutěži, která se koná ve Špindlerově Mlýně, bojují nejen příslušníci Ministerstva obrany, ale také Integrovaného záchranného systému.

Organizace 7. ročníku se opět ujal 15. ženijní pluk z Bechyně, závod samotný zahájil plukovník Martin Odráška z velitelství Pozemních sil AČR. V dopoledních hodinách tak z tamního náměstí vystartovali do zimy a následně i do tmy odolní borci na extrémně náročný závod, aby podali mimořádné fyzické výkony na hranici svých možností. Krkomen, který se od roku 2009 koná ve Špindlerově Mlýně na Brádlerových boudách, svým obsahem a pojetím navazuje na každoročně konané závody Lyžařských hlídek Československé branné moci v době první republiky. Vojáci, stejně jako prvorepublikoví předchůdci, mají závod jako součást zimního výcviku.

Tříčlenné týmy z různých útvarů a zařízení Armády ČR, včetně příslušníků Horské služby, změří své síly během čtyřdenního tříetapového závodu, který simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém horském terénu spojenou se záchranou osob. „Závod vyžaduje vysokou úroveň individuálních schopností a dovedností, stejně jako týmovou spolupráci. Zahrnuje disciplíny tzv. outdoor sportů, jako přesun terénem podle mapy, sjezdové lyžování, horolezectví, přežití ve volné přírodě a mnohé další,“ vyjmenoval sportovní ředitel závodu kapitán Eduard Zíka.

90 let od závodů Lyžařských hlídek Československé branné moci

„Letošní ročník Krkomenu je významnější o skutečnost, že připomíná 90. výročí od doby, kdy se ve Špindlerově Mlýně začaly konat závody Lyžařských hlídek Československé branné moci. Proto I. etapa v délce 15 km z větší části kopírovala historickou trať závodu z roku 1927,“ pokračoval kapitán Zíka. K umocnění historického odkazu se tak na start symbolicky postavil závodník, který tuto etapu běžel společně ostatními závodníky v dobovém oblečení a výbavou.

Po absolvování první etapy odletěli závodníci vrtulníkem Mi-17 na start druhé etapy. Ta bude trvat tři dny, z nichž dvě noci přespí družstva v přírodě. Závodníci během této části musí absolvovat na skialpinistických lyžích průměrně 50 km s převýšením okolo čtyř tisíc metrů a splnit další outdoorové disciplíny. Ve čtvrtek bude závodníky čekat III. etapa - dovednostní čtyřboj v okolí Brádlerových bud a závěrečný ceremoniál. Obhájí družstvo 43. výsadkový prapor z Chrudimi loňské vítězství? A jak si povede letos družstvo horské služby?

Slavnostního zahájení se zúčastnil plukovník Martin Odráška za velitelství Pozemních Sil AČR, velitel 15. ženijního pluku plukovník Jiří Lustyk, starosta města Špindlerův Mlýn Vladimír Starucha a další hosté.
KRKOMEN 2017 je možné sledovat na facebookových stránkách 15. ženijního pluku a on-line na www.krkomen.cz. Zde jsou také průběžné informace výsledků jednotlivých družstev.

 

  • Svým obsahem a pojetím Krkomen navazuje na každoročně konané závody Lyžařských hlídek Československé branné moci, v době první republiky, v letech 1919 až 1938. Lyžařské závody v tomto období, byly organizovány v tzv. „Výcvikových střediscích“, která měla naše armáda zřízena hlavně pro výcvik horských jednotek v lyžování a horolezectví.
  • Soutěžní družstva se ale také účastnili Mezinárodních závodů lyžařských hlídek, kde se naši reprezentanti vždy umisťovali na předních příčkách. Například ve Francii, konkrétně v Chamonix- Mont Blanc, v Polsku v Zakopaném nebo v Rumunsku. Soutěžilo se v různých kategoriích jako závod ve stylu a zastavování, závod ve skoku, závod překážkový nebo závod hlídkový se střelbou.
  • Se zánikem první republiky skončily i závody Lyžařských hlídek Československé branné moci.
  • Po druhé světové válce byly lyžařské závody samozřejmě konány i nadále v rámci Československé lidové armády, ale ne již v duchu demokratických myšlenek prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

Fotogalerie

Nahoru