U Aktivní zálohy na věku nezáleží

střelecká příprava AZ - des. Jan Dufala druhý zleva
  • 24.10.2019
  • Zuzana Králová

Za dva roky oslaví šedesátku, už tři roky působí u záchranné roty Aktivní zálohy 151. ženijního praporu 15. ženijního pluku, nyní na pozici zástupce velitele roty. Nadporučík Mgr. Jiří Bartošík má za sebou povinnou vojenskou službu v období totality i službu u pěší roty Aktivní zálohy KVV hlavního města Prahy. Pokud může, nezmešká jediné cvičení. Letos jich v posádce Bechyně zvládnul celkem čtyři a nejvíce si z programu výcviků pochvaluje střeleckou přípravu.

„Přestože nejsem žádný ostrostřelec, střelby mě opravdu baví. Kromě toho také rád chodím. I proto jsem se v roce 2007 přidal k pěší rotě pražského KVV. Mým favoritem je proto v rámci tělesného přezkoušení 20kilometrový pochod se zátěží.“

Hlavním důvodem, proč se Bartošík přidal k záchranné rotě aktivních záloh, je potřeba pomáhat lidem. Většina jeho kolegů ve zbrani jsou podle jeho slov velmi vytížení lidé, kteří jsou v civilním životě například dobrovolnými hasiči nebo pracovníky Červeného kříže. Jedná se o spektrum lidí, kteří jsou obecně aktivní a chtějí být ještě více užiteční, i proto vstupují do služeb státu.

„Všechny nás tahle práce baví. Jsme tady výborná parta, i co se týká profesionálních vojáků, se kterými tady spolupracujeme. Nejvíc se to sladění projevuje při cvičení Rainbow, které se každoročně koná v posádce Bechyně v měsíci květnu. Tady si můžeme v simulované krizové situaci vyzkoušet, co jsme se naučili a pod dohledem zkušených instruktorů se tak v jednotlivých činnostech i zlepšovat,“ vysvětluje nadporučík. 

Pozitivně hodnotí výcviky i jeden z mladších příslušníků Aktivní zálohy 15. ženijního pluku desátník Bc. Jan Dufala: „U záložáků jsem čtyři roky a za sebou už mám celou řadu cvičení i kurzů. Jakákoliv příprava je pro nás zajímavá v případě, že je zaměřená na záchrannou činnost. Nicméně jsou potřeba i znalosti a dovednosti vševojskové. Ty jsou pro některé z nás více či méně atraktivní. Byli bychom rádi, kdybychom mohli co nejvíce spolupracovat s vojáky z povolání; sehrávat tým tak, abychom v případě skutečného nasazení fungovali jako jedna parta.“

Dufala ve svých 27 letech dokončil bakalářské studium na vysoké škole, kde se věnoval oboru ochrana obyvatelstva a krizového řízení, a nyní pokračuje studiem civilního nouzového plánování. U Aktivních záloh je na pozici staršího řidiče specialisty záchranné dekontaminační čety. „Záchranná rota Aktivních záloh prakticky pokračuje v činnosti bývalých útvarů Civilní ochrany, tzv. CO. Mě se na tom nejvíc líbí možnost být připraveni poskytnout pomoc obyvatelům naší země v nejtěžších chvílích. Zajímají mě rozličné druhy techniky a výzbroje používané u záchranných jednotek, i proto jsem rád, že obsluhuji dekontaminační vozidlo ACHR 90.“

Poslední letošní výcvik záchranné roty Aktivní zálohy 151. ženijního praporu se konal v týdnu od 21. do 25. října 2019. Třicítka účastníků si prošla výcvikem vševojskové přípravy, kterou si např. v případě zdravovědy i sami zorganizovali. V příštím roce se mění organizační struktura celého 15. ženijního pluku, a to se odrazí i u Aktivní zálohy. Jednotlivé roty budou od nového roku spadat pod jiné organizační celky (viz.obr.č.1). Úplnou novinkou jsou nová systematizovaná místa i u štábu pluku, která budou obsazována taky příslušníky Aktivní zálohy. Ti se zařadí do kmenových oddělení a budou se podílet nejen na úkolech dané skupiny, ale také na přípravě a plánovaní výcviku Aktivní zálohy.

 

 

Fotogalerie