Průzkumné jednotky z Bechyně při cvičení Rhodope prokázaly, že patří k nejlepším

1.jpg
  • 26.9.2019
  • Zuzana Králová

18 kilometrový pochod v náročném horském terénu, lezení na skalách nebo noční bivakování – to všechno mají za sebou průzkumáci 15. ženijního pluku. Mezinárodního cvičení Rhodope se na jihu Bulharska kromě zástupců ženijně průzkumných čet 151. a 153. ženijního praporu zúčastnili také vojáci rakouské, polské a rumunské armády. Cílem cvičení, které zorganizovalo velitelství Pozemních sil bulharské armády v termínu od 8. do 20. září, bylo zvládnutí boje v horách na úrovni čety.

Vojáci se včlenili do bulharských rot a všechno pak prováděli společně. V prvním týdnu absolvovali výcvik v přesunech i patrolování v horském terénu a také přežití spojené s přespáním v sedle, které se nacházelo ve výšce 1960 metrů nad mořem. Nechyběla ani střelecká příprava na střelnici ve výšce 1100 metrů nad mořem nebo vojenské lezení. Tento výcvik vedli horští vůdci z 6. horské brigády rakouské armády, „ upřesňuje velitel jednotky za českou stranu kapitán Eduard Zíka.

Přestože byl program náročný a vyžadoval nejen skvělou kondici, ale i odborné znalosti, sedmnáctka českých ženistů plnila úkoly na sto procent. Jediným zádrhelem celého cvičení byla podle poručíka Daniela Schreibera ze ženijní roty 153. ženijního praporu komunikace v anglickém jazyce.“ Protože jsme byli zařazeni do bulharských jednotek, museli jsme samozřejmě s nimi mluvit. Anglický jazyk dělal problémy oběma stranám, ale nakonec jsme se vždycky nějak domluvili.“

Na druhou stranu si naši vojáci velice pochvalovali pohostinnost organizátorů a také logistické zabezpečení, hlavně co se týkalo stravy.„ Mně se nejvíc líbilo lezení po skalách a vůbec ta příroda. U nás pohoří jako je Rhodope nenajdete. Proto je skvělý, že si můžeme vyzkoušet fungovat i ve vyšších nadmořských výškách, „ konstatoval poručík David Lysoněk ze ženijní průzkumné roty 151. ženijního praporu. Velkým přínosem pro všechny účastníky byla navíc i účast školených instruktorů všech zúčastněných národností, kteří mohli nejen cvičícím, ale i sami sobě navzájem předávat nové informace a zkušenosti.

Druhý týden věnovali organizátoři akce komplexnímu polnímu výcviku. Program byl založený na scénáři, při kterém měl nově vytvořený mezinárodní horský pluk zajistit obranu určitého místa v horském terénu.„ Naši vojáci splnili stanovené úkoly na výbornou a byli velice dobře hodnoceni. Ne nadarmo patří příslušníci 15. ženijního pluku ke špičce ve výcviku v horském terénu v rámci resortu Ministerstva obrany Armády České republiky, „ zhodnotil výkon ženistů Zíka.

Rhodope 2019 bylo jedním z prvních přípravných cvičení, před velkým cvičením horských jednotek European Mountain Phalanx, které se bude konat v roce 2022, v rakouských alpách.

A proč zrovna název Rhodope? Starověké přísloví vypráví o thráckém králi Hémovi a královně Rhodope, kteří se navzájem milovali tak moc, že se navzájem nazývali zbožnými jmény - Zeus a Hera. Bohy tato drzost tak rozzlobila, že je od sebe oddělili a přeměnili na vzdálené hory (Balkánská hora a hora Rhodope). Tyto a další legendy přeměnily pohoří Rhodope na místo se zvláštní mystikou.


 

Fotogalerie