Úvodní stránka > Aktuality > Otevřený přebor 15. ženijního pluku v boulderingu

Otevřený přebor 15. ženijního pluku v boulderingu

Drž to! Srovnej nohy! Makej! To dáš! Tato a další povzbuzování byla slyšet v průběhu celého Otevřeného přeboru velitele 15. ženijního pluku v boulderingu.

Dne 5. dubna dorazili do Sezimova Ústí na umělou lezeckou stěnu Wall Club, kde závody probíhaly, příslušníci vojenských útvarů ze všech koutů České republiky. Své síly přijeli poměřit borci z Olomouce, Jindřichova Hradce, Pardubic, Hradce Králové, Tábora a samozřejmě z Bechyně.

Nejdříve závodníky čekala kvalifikace. Jejich úkolem bylo přelézt co nejvíce z přichystaných dvanácti boulderů - krátkých, silových a akrobatických lezeckých cest. Po vyhodnocení výkonů v kvalifikaci postoupili čtyři nejúspěšnější lezci do finále. Před závěrečným bojem bylo nutno organizačním sborem postavit dvě zcela nové cesty, s nimiž se soutěžící seznámili bezprostředně před zahájením finále. Tímto byly vytvořeny podmínky pro tzv. „on sight“ přelez - přelez cesty bez předchozího nacvičování, doslova „na první pohled“.

Na stupni vítězů s minimálním rozdílem bodů stanuli rotmistr Jan Procházka (1. místo), poručík Vojtěch Horský a desátník Šimon Čihák (dělené 2. místo) a podplukovník Aleš Tichý (3. místo).

Poznámka: zdroj wikipedie

• Bouldering je druh lezení provozovaný bez lana na malých skalních blocích nebo nízkých skalách několik metrů nad zemí. Název pochází z anglického slova boulder („balvan“). V současnosti získává velkou popularitu hlavně u začínajících lezců, mj. i díky své nenáročnosti na vybavení a zkušenosti.

• Průkopníky boulderingu se stali Britové v 80. letech 19. století. Původně byl však bouldering používán pouze jako složka tréninkového plánu horolezců, přičemž cílem přípravy byly náročnější výstupy v horách. Jako samostatnému sportu se boulderingu poprvé začal věnovat v 50. letech 20. století John Gill, přední gymnasta, který shledal „lezení po šutrech“ zábavným.

• V roce 2020 bude tento sport součástí Olympijských her v Tokiu.

Autor text a foto: poručík Michal Štefanský