Není to práce pro každého - ženisté pomáhají v nemocnicích po celé republice

1.jpg
  • 25.11.2020
  • Zuzana Králová

"Jsme moc rádi, že je tady máme,“ – to jsou slova vrchní sestry interního oddělení chebské nemocnice, kde vypomáhají vojáci a vojákyně 15. ženijního pluku. V současné době působí celkem v pěti nemocnicích a sociálních zařízení. Kromě Chebu je to ještě Příbram, Frýdek-Místek, Sušice a Hořice.

„V terénu jsou příslušníci obou dvou posádek, jak bechyňské, tak i olomoucké. Celkem máme nasazených přes 30 vojáků a stejný počet se chystá ještě v dalším týdnu do Ústřední vojenské nemocnice v Praze,“ upřesnil aktuální počty velitel 15. ženijního pluku plukovník Jiří Tršo.

Armáda České republiky v současné době vypomáhá převážně v nemocnicích, kde je kvůli koronaviru nedostatek pomocného personálu. V mnoha případech jsou vojáci zařazeni na tzv. Covidová oddělení, kde zajišťují ty nejzákladnější potřeby pacientů. „U nás pracují na několika místech. Já zodpovídám konkrétně za jednotku intenzivní péče. Jsou věci, ke kterým je pustit můžu a který dělat zase nesmí. Pomáhají nám např. s polohováním, podáváním stravy nebo při udržování hygieny, „popsala využití vojáků vrchní sestra interního oddělení v chebské nemocnici Lucie Glozigová.

„Chodíme na 12 hodinové směny. Svůj pracovní den začínáme na „sesterně“, kde dostaneme konkrétní úkoly. Na odděleních, kde pracujeme, jsou obvykle starší lidé, kteří se nemohou hýbat. Proto jim zajišťujeme celkový servis. Kromě toho také převlékáme postele nebo odnášíme vzorky do laboratoře,“ doplnil informace vrchní sestry četař Lukáš Vomlela ze 151. ženijního praporu. Podle něj je to dobrá příležitost si doplnit své znalosti z kurzu CLS (Combat Life Saver), ve kterém se učili poskytnout první pomoc v boji.“ Člověk vyzkouší zase něco nového. Od zdravotních sester jsme se už dozvěděli spoustu nových informací, např. jak fungují jednotlivé přístroje a co všechno na nich můžeme rozpoznat. Ale je to práce, která není pro každého. V mnoha směrech sestry i doktory obdivuji.“

Motto 15. ženijního pluku – Sloužíme, abychom pomáhali – je v letošním roce velice příznačné. Na začátku koronavirové krize pomáhali ženisté při kontrolách na hraničních přechodech, při odebírání vzorků v rámci testování obyvatelstva či výstavbě testovacích míst. Druhá vlna si vyžádala další využití, a to v lékařských a sociálních zařízení. „ Armáda je tady pro lidi, ať už v období války nebo právě za současného krizového stavu. Přestože se onemocnění Covidem nevyhnulo ani našim příslušníkům, jsou vojáci ženijního pluku v souladu s naším mottem připraveni poskytnout pomoc podle potřeby,“ dodal velitel pluku.

Fotogalerie