Cvičit střelbu musí vojáci i v období krize

img_1272.jpg
  • 11.5.2020
  • Zuzana Králová

Přestože se veškeré výcviky a další akce u 15. ženijního pluku kvůli viru Covid-19 zrušily, pravidelné střelby vojákům zůstaly. Nejméně každý měsíc se ženisté z Bechyně  účastní střelecké přípravy, která se v současné době krize omezila na jeden druh zbraně a minimální možné množství munice.

„ Střílíme cvičení číslo 2, což je mířená střelba z 20 metrů na nekrytě ležící postavu s kruhy. Střelba je z krátké pistole, Fantom, dvakrát pět nábojů. Na rozdíl od běžných zaměstnání se teď musíme dělit na menší skupiny vojáků, kteří mají po celou dobu na obličeji ochranné roušky,“ vysvětlil současný postup při střelbách řídící na úseku kapitán Petr Sochor. Podle něj roušky nemají na výsledky zásadní dopad. Nevýhodu mají jedině vojáci s brýlemi, kterým se mohou při míření mlžit.

Hlavním důvodem, proč nebyla střelecká příprava zrušena stejně jako jiné akce, je nutnost  splnit  podmínky pro nástup do útvarové směny.  Každý voják, který jde do služby, musí mít odstříleno a projít manipulací se zbraní. Střelby platí po dobu třech měsíců, avšak manipulace pouze  do konce následujícího měsíce od provedení.

„ Kromě toho, je nutné si průběžně udržovat základní střelecké  dovednosti, které každý hodně rychle zapomíná a které voják potřebuje ke svému zaměstnání.  Většina výcviku se zaměřuje převážně na bezpečnou manipulaci a na základní střelecké návyky, „ upřesnil potřebu střelecké přípravy vedoucí starší důstojník oddělení bojové přípravy štábu 15. ženijního pluku, kapitán Jan Hanudel´. Zároveň dodal, že vojáci, kteří  jsou nasazeni s policii ČR k ochraně hraničních přechodů, musí podmínky střeleb splňovat také, protože jsou vybaveni krátkými zbraněmi.

„ Každý velitel, který nasazuje vojáka do akce, je zodpovědný za jeho připravenost. Ručí tedy za to, že každý voják má tyto základní požadavky pro výkon služby splněné. Pokud tomu tak není, musí ho vyměnit za někoho, kdo vše splňuje. I proto se před každým výjezdem na hraniční přechody provádějí kontroly, při kterých se kromě veškerého vybavení zjišťuje,  zdali mají všichni splněny podmínky pro činnost se zbraní ,“ doplňuje Hanudel´.

Kromě povinnosti střeleb musí vojáci jednou za rok absolvovat nácvik a i samotné zaměstnání v házení ručních granátů. Letos si snad ženisté vůbec poprvé vyzkouší i nový typ granátu, který byl do výzbroje armády České republiky zařazen teprve nedávno.

Fotogalerie