Úvodní stránka > Aktuality > České EOD týmy se již delší dobu řadí k respektovaným specialistům naší armády

České EOD týmy se již delší dobu řadí k respektovaným specialistům naší armády

U Centra technické a informační podpory EOD (Explosive Ordance Disposal) 15. ženijního pluku v Bechyni dnes skončil čtrnáctidenní mezinárodní soustředěný výcvik jednotek EOD. Smíšené týmy české, slovenské a americké armády se zdokonalovaly při likvidaci výbušných prostředků, se kterými se mohou setkat při nasazení jednotek v zahraničních misích.

Hlavním úkolem pyrotechniků je poskytování EOD podpory vlastním silám a koaličním jednotkám při zvyšování bezpečnosti v různých operacích. EOD týmy jsou proto součástí každého kontingentu v zahraniční misi, jsou téměř v permanentní pohotovosti a připraveni čtyřiadvacet hodin k zásahu. Svým působením zejména v Afghánistánu si vybudovaly velmi dobré jméno a mezi koaličními jednotkami patří naši pyrotechnici k respektovaným specialistům. Proto teoretický i praktický výcvik, sladění a zdokonalování jednotlivých postupů patří na domácí půdě k jejich prioritám.

„Tento konkrétní a speciální výcvik je zaměřen primárně na naše jednotky, ale stojí o něj i koaliční jednotky, zejména ty americké,“ řekl major Petr Tomiczek, náčelník oddělení přípravy Centra technické a informační podpory EOD a zároveň velitel tohoto mezinárodního výcviku jednotek EOD. „Už několik let se tu střídají příslušníci Nebraské a Texaské národní gardy, ale dnes jsou tady s námi i vojáci ze Slovenska z Národního centra EOD Nováky,“ dodal.

Tým likvidoval ilegální laboratoř pro výrobu improvizovaných výbušnin

Připravit jednotlivé scénáře pro třicet zkušených EOD specialistů, z nichž většina prošla mnoha zahraničními misemi, není vůbec jednoduché. Mnohé postupy likvidace munice a improvizovaných výbušných zařízení, které se vyskytují v oblastech nasazení jednotek v zahraničních misích, zaznamenali a sdíleli se svými kolegy zástupci jednotlivých EOD týmů účastnících se tohoto cvičení.

„Většina těchto výcvikových scénářů proto vychází z reálných případů, které se v minulosti na různých místech světa udály, nebo jsou více či méně modifikovány. Do každého se však vždy snažíme vložit nějaký stresový faktor a simulovat vše tak, aby týmy musely řešit málo předpokládané okolnosti a tudíž volit nejvhodnější postupy eliminace výbušné hrozby, s čímž samozřejmě souvisí i volba vhodných prostředků, které má každý tým k dispozici,“ vysvětlil major Petr Tomiczek.

Scénář z americké dílny

Pro jejich přípravu jsou ale právě i tyto situace velmi důležité. Jeden ze scénářů připravili Američané, kteří vytvořili improvizovanou laboratoř s ilegální činností výroby výbušnin, včetně bojových látek typu fosgen, kde si povolaný EOD tým musel poradit nejen se vstupem do budovy, ale především za použití diagnostiky zjistit, o jak velkou hrozbu se jedná a jak zajistit bezpečnost operujícím jednotkám. Ve smíšených týmech je dorozumívacím jazykem angličtina, takže čeští specialisté si zdokonalují i komunikaci pro další společná nasazení v zahraničí.

Výcviku se účastnilo sedm týmů z 15. ženijního pluku, Vojenské policie, Texaské národní gardy (USA) a Národního centra EOD a RCHBO Nováky (Slovensko) za podpory dalších vojenských a nevojenských subjektů a organizací.

 

zdroj: www.army.cz

Fotogalerie

Nahoru