Úvodní stránka > Aktuality > Bechyňští na Boleticích prověřili své schopnosti v poskytování ženijní podpory boje

Bechyňští na Boleticích prověřili své schopnosti v poskytování ženijní podpory boje

Ve dnech 11. - 16. června se ve Vojenském újezdu Boletice uskutečnilo v prostoru vodního cvičiště Loutka dvoufázové cvičení pontonové roty eNRF (NATO Response Forces) 151. ženijního praporu Bechyně (151. žpr) v součinnosti s 44. lehkým motorizovaným praporem Jindřichův Hradec (44. lmopr). Cílem bylo zvýšení schopnosti součinnosti ženijních a lehkých motorizovaných jednotek a splnění úkolů odborného taktického cvičení na téma “Činnost roty při zřizování přívozového přepraviště z Pontonové mostové soupravy”.

Cvičení bylo zahájeno vyhlášením bojového rozkazu velitele pontonové roty, pokračovalo  průzkumem prostoru a podrobným ženijním průzkumem vodní překážky Loutka, načež vyvrcholilo zřízením přívozového přepraviště o nosnosti 120 tun, což je pontovová rota eNRF schopna zvládnout za 40 minut, a následnou přepravou pěší roty 44. Lmopr na technice LOV Iveco.

Po ukončení přepravy bylo okamžitě provedeno zrušení přepraviště, vytažení všech prvků soupravy PMS z vody a jejich naložení na techniku, sestavení kolony, v taktickém tempu překonání zamořeného prostoru a provedení úplné dekontaminace. Po návratu do prostoru rozmístění bylo cvičení ukončeno a zahájena obnova bojeschopnosti jednotky.

Nad to byla bojová činnost pěších rot podpořena jak v útoku, tak v obraně zásahem pohyblivého odřadu zatarasovacího (POZ), tvořeného 4 osádkami s minovými vrhači (MV-3).

Prvky 151. ženijního praporu díky vysokému nasazení a kvalitní přípravě splnily všechny úkoly na vysoké úrovni. Výcvik ve zřizování přívozového přepraviště, a začlenění pohyblivého odřadu zatarasovacího do rotního taktického cvičení pěších rot 44. lmopr, plně prověřil a zvýšil schopnosti jednotek ženijního praporu v poskytování ženijní podpory boje.

 

Autor text: příslušníci 151. žpr Bechyně

Foto: praporčík Robert Sochor, vrchní praporčík 151. žpr

Fotogalerie

Nahoru