Úvodní stránka > Aktuality > Appetite for destruction

Appetite for destruction

Ve dnech 6. a 7. 9.2017 se u ženijní mechanizované roty 151. ženijního praporu uskutečnil intenzivní vojenský výcvik s názvem „Appetite for destruction“. Tento výcvik byl koncipován do oblasti tzv. S.E.R.E., tedy laicky řečeno schopnost přežití vojáků v oblasti kontrolovaném protivníkem a jejich bezpečný návrat zpět k vlastním vojskům.
            Přes 30 vojáků žmr  bylo náhodně rozděleno do dvou skupin. Tyto skupiny byly přepraveny na výchozí pozice, přičemž jedna skupina začínala na střelnici střelbami z CZ 75 Phantom po zátěži a druhá skupina cvičila kladení nástrah na železnici v týlu protivníka pomocí rozněcovače RO-30.  Poté se obě skupiny prostřídaly. Další fázi cvičení byly náročné pěší přesuny se zátěží, orientace v terénu a plnění drobných úkolů, jejichž účelem bylo prověřit různé znalosti nutné pro přežití v takových situacích.

            Přesun končil v domovské posádce, kde si skupiny zaujaly obranné postavení a připravily si přístřešky pro přenocování. Během noci došlo k jejich prozrazení a nutnému ústupu do záložního postavení. Během tohoto úniku došlo k tomu, že si někteří vojáci nestihli zabalit veškerý nesený materiál a proto bylo nutné, aby se prohloubila spolupráce v jejich skupinách a oni se o svůj materiál podělili tak, že byli všichni jejich členové druhý den opět schopni fungovat.

            Druhý den začal opět střeleckým cvičení po zátěži. Po odstřílení se jedna skupina přesunula na vozidlech do lezeckého prostoru „Mamut“, kde probíhal výcvik v zřizování výbušného zátarasu na skále s uplatněním schopností z vojenského lezení. Druhá skupina v tu samou dobu absolvovala přesuny se zátěží do již zmíněného prostoru Mamut. Poté se role obrátily a výcvik byl úspěšně ukončen nástupem na nástupišti roty.

            Všichni vojáci z žmr tento výcvik úspěšně absolvovali a bez zranění se dostali do cíle. Nutno podotknut, že byla rota doplněna o 4 studenty Univerzity obrany, kteří potvrdili vysoký standard odborných znalostí brněnských studentů.

Autor: poručík Tomáš Fojtík

Fotogalerie

Nahoru